Kıbrıs’a su taşıyacak borular hazır

Asrın projesi olarak bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne su temini projesinde sona gelindi. 500 metrelik 160 borunun üretiminin yapıldığı proje Eylül’de tamamlanacak

Kıbrıs’a su taşıyacak borular hazır

13 Aralık 2013/ emlakwebtv

1995 yılında ‘Barış Suyu’ ismiyle başlayan KKTC’ye su taşıma projesinde suyun taşınacağı boruların üretiminde sona gelindi. Projenin boru üretimini yapan Fırat Plastik, 80 kilometre 150 metre uzunluğundaki 160 borunun tamamını bu ay sonunda bitirecek. Kesintisiz 500 metre uzunluğunda dünyanın en uzun polietilen borularıyla Yavru Vatan’a deniz dibinden yılda 75 milyon metreküp su taşınması hedefleniyor.

Mersin Dragos Çayı’nda kurulacak Alaköprü Barajı’ndan temin edilen su, KKTC’de Güzelyalı bölgesine ulaşacak. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Fırat Alt Yapı Pazarlama Müdürü ve Proje Koordinatörü Dr. Mehtap Uluceviz, 1 yılda projeyi tamamladıklarını ve 30 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyledi. Proje ihalesinde Norveçli Pipelife şirketi ile yarıştıklarını söyleyen Uluceviz, “Şu anda bu tip boru üretiminde dünyanın en büyük üretim kapasitesine sahibiz. Yurtdışındaki tek rakibimiz; proje başlamadan önce; yılda sadece 14 km boru üretebileceklerini beyan etti. Bu da şu anki maliyeti yüzde 25 artıracaktı ve projenin hayata geçmesi 5-6 yıl geriye gidecekti. Biz tamamen angaje olduk. Makinenin Ar-Ge’si de, geliştirilmesi de bize ait. Bu; Fırat’ın kendi öz sermayesiyle yaptığı, hiçbir yabancı yatırımcı ya da ortağın olmadığı, büyük bir başarı öyküsüdür.” diye konuştu. Projede sona gelindiğini söyleyen Uluceviz, “Bu proje ile yılda 75 milyon metreküp; yarısı içme suyu, yarısı sulama için kullanılacak. Bu sayede hem ülkenin ekonomisi hem de tarım alanları ciddi ivme kazanacak.” dedi.