Kira depozitosu hangi durumlarda geri verilmez?

Konut veya işyeri kiralamalarında güvence bedeli olarak kiralayandan kişiden alınan depozito hangi durumlarda geri verilmez? İşte yanıtı...

Kira depozitosu hangi durumlarda geri verilmez?

Konut veya işyeri kiralamalarında güvence bedeli olarak kiralayandan kişiden alınan kira depozitosu hangi durumlarda geri alınamaz? İşte yanıtı...

Konut veya işyeri kiralama işlemlerinde kira depozitosu kira sözleşmesinde mutlaka belirtilmelidir. Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını ve kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık olarak kira bedelini ödemeyi üstlendiğini gösteren resmi belgedir. 

Ev sahibi evini kiraya verirken, kiracı çıktıktan sonra evde çıkan masrafları karşılamak için kira depozitosu olur. Kira bitiminde son ay kira tutarı ödenmediyse kira depozitosu kira yerine sayılır. Söz konusu masraflar kira depozitosundan düşülmemiş ve kiracı masrafları karşıladıysa depozito alma hakkına sahip olur. Bu durumda ev sahibi, evini kiralarken aldığı depozito miktarını geri iade eder. 

Kira depozitosu, kiralama sürecinde meydana gelen zararların teminatı için istenir. Kira depozitosunu geri almak için ev sahibi ile mutabakata varıp kiracının eve zarar vermesi durumda kira bedelinden kesinti yapılır. Depozito olarak bilinen güvence bedeli kira süresi sonunda herhangi bir zarar yaşanmamışsa ya da kiracı son kirasını da ödediyse geri ödenir. Ev sahibi depozitoyu iade etmiyorsa, kiracı mahkemeye başvurarak hakkını arayabilir.