Kira depozitosunda 'yeni dönem'

Yeni Kira Düzenlemesi ile birlikte artık kiracıdan alınan depozito, ev sahibinin hesabına değil, kiracı adına banka hesabına yatırılacak

Kira depozitosunda 'yeni dönem'

Türkiye'de kira hukukunda önemli değişimler yaşanıyor. Yeni Kira Kanunu'nun 342. maddesiyle birlikte kiracı ve ev sahibi arasındaki geleneksel yöntemler tarihe karıştı. Bundan böyle, kiracının depozito olarak aktardığı bedel, ev sahibinin hesabına değil, kiracı adına ortak bir banka hesabına yatırılacak. 

Depozitonun maksimum bedeli
Yeni düzenleme, depozito miktarının 3 aylık kirayı geçmeyecek şekilde ve 5 yılda bir yeniden belirlenmesini öngörüyor. Yasaya göre ayrıca, kiracının ödemediği aidatlardan da ev sahibi sorumlu olacak.

'Kira hukuku sempozyumu düzenlendi'
Gediz Üniversitesi tarafından düzenlenen Kira Hukuku Sempozyumu'nda konuşan Doç Dr. Murat Aydoğdu, depozitonun artık kiraya verene aktarılmayacağını ve bir üst sınır getirildiğini belirtti. Aydoğdu, bankaya aktarılacak miktarın, banka tarafından kira sözleşmesinin bitiminde iki tarafın da rızasıyla iade edileceğini belirterek:

'Burada bankalara önemli sorumluluk düşüyor. Yasa böyle diyor ama kaç kişi bunu biliyor? Bankalar ve vatandaş böyle bir yasal düzenlemeden haberdar mı" dedi. Doç. Dr. Murat Aydoğdu, kiracılar tarafından ödenmeyen apartman aidatlarına da değinerek, "Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre apartman genel giderlerini içeren aidatlardan kiraya veren de sorumlu. Eğer kiracı ödemezse mülk sahibinden tahsil edilebilir.' diye konuştu.

Aydoğdu yeni düzenlemeyle birlikte üç aylık kiranın üzerinde depozito alınmasının yasaklandığını da vurguladığı açıklamasında, kiranın 6 aylık veya yıllık gibi uzun süreler için ödenmesi durumunda da aylık miktarın hesaplanarak depozitonun tespit edilmesinin öngörüldüğünü belirtti.