Konut fiyat artışında sürpriz şehir: Ağrı

Konut fiyatlarının bir ay içinde yüzde 2.11 oranında artış gösterdiği Ağrı, satış fiyatlarının en çok yükseldiği Türkiye kenti oldu.

Konut fiyat artışında sürpriz şehir: Ağrı

Türkiye'de konut fiyatları artış eğilimini sürdürüyor. REIDIN tarafından hazırlanan Emlak Endeksi Mart 2018 sonuçlarına göre bir aylık periyotta konut fiyatları en çok Ağrı'da yükseldi. Ağrı'da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.11 oranında artış gösterdir. Metrekare başına en ciddi fiyat kaybı ile yüzde 0.57 ile Ardahan'da meydana geldi. Ardahan böylece bir ayda konut fiyatlarının en çok gerilediği şehir konumunda yer aldı. 

Konut fiyat artışında Ağrı sürprizi

REIDIN tarafından hazırlanan Mart 2018 dönemine ait Emlak Endeksi, konut fiyatlarının son bir ayda en çok yükseldiği şehrin Ağrı olduğunu gösterdi. Ağrı'da metrekare konutları son bir yıl içinde metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.11 seviyesinde artış gösterdi. Ardahan ise yüzde 0.57'lik düşüş ile konut fiyatlarınn en çok düştüğü şehir oldu

Kira artışında lider Batman

Türkiye genelindeki 81 kentin bütününü kapsayacak şekilde hazırlanan Türkiyi Kiralık Konut Fiyat Endeksi de Mart ayı içindeki genel fiyatların son bir ayda yüzde 0.31, son bir yılda ise yüzde 7.73 seviyesinde arttığını gösterdi. Mart ayı bazında metrekare konut kira değerlerinin en çok yükseldiği şehir ise Batman oldu. Batman, kiralık konut getirisi kategorisinde son bir ayda yüzde 2 oranında artış kaydetti. Kira oranlarının düşüş yaşadığı şehirlerin başında ise Erzincan geldi. Erzincan'da metrekare başına konut kira değerleri bir ayda yüzde 2.05 oldu ve kent kiraların en çok düştüğü şehir konumunda yer aldı. 

Geri dönüş süresi en kısa şehirler

Yapılan araştırmada ayrıca kentler bazında satı alınan konutların kiraya verilmesi halinde alış fiyatının kaç yıl içinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini gösteren amortisman süreleri de analiz edildi. Buna göre Türkiye genelinde en kısa amortisman süresine sahip şehirler Aydın, Vatnve Şanlıurfa oldu. Kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesi yoluyla hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranı bazında ise en yüksek şehirler, Aydın, Van ve Şanlıurfa oldu. 

Global pazarda İzmir'in yükselişi

Diğer taraftan Türkiye şehirleri global fiyat artış araştırmalarında da kendilerine yer bulmaya devam ediyor. Global gayrimenkul danışmanlık firması Knight Frank tarafından hazırlanan Global Residential Cities Index isimle rapora göre İzmir, 2016 yılının son çeyrek dönemi ile 2017 yılının son çeyrek dönemi arasında kalan zaman dilimi içinde konut fiyatlarının en çok yükseldiği ikinci şehir oldu. Listenin ilk sırasındaki Berlin'in bu dönemde kazandığı değer yüzde 20.5 olurken, İzmir aynı dönemde yüzde 18.5 seviyesinde gelişim gösterdi.