Sektör gerçekleri ve Devlet desteği uçurumu

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, yürürlüğe giren Konuta Devlet Desteği Yönetmeliğini, içeriğindeki sorunlu yönler ve sunulan desteğin yetersizliği nedeniyle eleştirdi.

Sektör gerçekleri ve Devlet desteği uçurumu

Geçen hafta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik hakkında bir değerlendirme yapan Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, düzenlemede çok sayıda belirsizlik olduğuna dikkat çekti. 

Ortalama konut 200 bin, Devlet desteği 15 bin
Geçen hafta içerisinde Resmi Gazete'de yayınlanan Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılansa da içeriğindeki kimi sorunlu yönler nedeniyle de eleştiriliyor. Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, İstanbul'da ortalama konut fiyatlarının 200.000 TL'den başladığını buna karşın Devlet desteğinin 15 bin TL olduğunu belirterek:

"Devlet katkısı 15 bin TL'yi geçemeyecek. İstanbul'da ortalama konut fiyatlarının minimum 200.000 TL'den başlayacağını hesaba katarsak, 15.000 TL'lik destek vatandaşın derdine derman olmayacak." ifadelerini kullandı.

Yönetmelikteki belirsizlikler
Hakan Erilkun, yönetmelikte yer alan kimi maddelerdeki belirsizliği sürdüğünü, örneğin bankalarda biriktirilecek hesaplarda faiz getirinin olup olmayacağının henüz belli olmadığını vurgulayan Erilkun, yılda ortalama 10-12 gibi faiz geliri elde edilebileceğini aktardı. 

Kısa vadeli bir çözüm değilBiriktirilen paranın mevcut mevduat faizlerinden faydalanabilir olması gerektiğini ve bu konunun bankanın inisiyitafine bırakılmaması gerektiğini de söyleyen Erilkun, yönetmeliğin en erken etkisinin de 2019'da görüleceğini vurguladı.

Konuta Devlet Desteği Yönetmeliği hakkındaki kritik soruları sizler için yanıtladık...

Erilkun: "En erken destek 3 yıl sonra gerçekleşecek. Bunun etkisini 2019'dan önce göremeyeceğiz. Yani sektör açısından şu an bir etkisi hissedilemeycek. Kısa vadede bir çözüm olamayacağından, konut alacaklara da bir yararı yok.." ifadelerini kullandı. 

"