Konut harcamalarında Anadolu'nun payı artıyor

2015 yılında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere alternatif konut pazarlarının toplam satış içindeki payı yükseldi. Bursa, Mersin ve Kocaeli'de konut satışları yüzde 20 düzeyinde artış gösterdi

Konut harcamalarında Anadolu'nun payı artıyor

2015 yılında yaşanan rekor konut satışında Anadolu şehirlerindeki işlem hacmi büyük bir rol oynadı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2015 yılı içerisinde gerçekleşen toplam satışlarda, İstanbul, İzmir ve Ankara'ya eltarnatif Anadolu pazarlarının payı daha da büyüdü. Bu dönemde Bursa, Kocaeli, Mersin, Kayseri, Konya ve Gaziantep gibi şehirlerdeki konut satış rakamlarında önemli bir artış yakalandı. 

İpotekli konut satışları neden düştü? Ayrıntılar için tıklayın...

Konut katışında Anadolu'nun payı yükseliyor
Konuyla ilgili olarak bir değerlendirmede bulunan Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, 2015 yılında sektörün yüzde 12 düzeyinde büyüdüğünü hatırlattı. Ülke ortalamasının üzerinde konut satışının yapıldığı şehirler arasında İstanbul'un yanı sıra Bursa, Koceli ve Mersin gibi illerin de yer aldığını belirten Erol: "İstanbul’da yüzde 16, Bursa ve Kocaeli’nde yüzde 21, Mersin’de ise yüzde 17 büyüme yaşandı. Bu bize Türkiye’de artık yerel halkın kendi illerine yatırım yaptığını ve gayrimenkul hareketinin tabana yayıldığının işaretlerini veriyor” ifadelerini kullandı.

Konut harcamalarında Anadolu'nun payı artıyor

Metrekare fiyatlarının arttığı bölgeler
Emre Erol, ülke genelindeki konut satışlarının yüzde 40'a yakın kısmının hala İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde gerçekleştiğini, buna karşın, Bursa, Mersin ve Kocaeli gibi şehirlerdeki artışın yüzde 20 düzeyine yaklaştığı bilgisini verdi. Erol, yatırımcının yalnızca büyük şehirlerde değil, Türkiye genelinde yatırım yapmayı sürdürdüğünü de belirterek:

"“Bursa’da metrekare fiyatları yüzde 17 artarak 1.400 liraya ulaştı. Mersin’de yüzde 25 artarak, 1.400 liraya, Kocaeli’nde ise yüzde 24 artarak 1.200 liraya yükseldi.” ifadelerini kullandı