Konut hesabı uygulamasının handikapları

Konuta Devlet Desteği Yönetmeliği 26 Ağustos'ta uygulamaya alınacak. Ancak yönetmelik özellikle yapılacak katkının yetersizliği, konut maliyetlerindeki yükseklik ve uzun süreli planlamadan kaynaklanan handikaplarla sarılmış durumda

Konut hesabı uygulamasının handikapları

İlk kez konut satın alacak yatırımcılara devlet desteği sunacak "Konut Hesabı ve Devlet Desteği Yönetmeliği" 26 Ağustos'tan itibaren uygulamaya konulacak. Uygulama bankalara hesap açmak ve en az 3 sene boyunca düzenli ödeme yapmak suretiyle oluşturulmuş birikim havuzuna, devletin katkı sunmasına olanak tanıyacak. Bu katkı, konut edinim tarihindeki birikimi esas alacak ve bu birikimin yüzde 20'lik tutarına eşit olacak.  

Konuta devlet sisteminin handikapları
İnşaat sektörü tarafından destek açıklamalarına rağmen, hazırlanan yönetmeliğin önemli handikapları bulunuyor. Bu handikapların başında Devlet tarafından ödenecek miktarın en fazla 15.000 TL olarak belirlenmesi geliyor. Konut fiyatlarındaki yükseklik baz alındığında bu bedelin ortanın altı ve alt gelir grubuna, aynı zamanda İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük kentler dışındaki Anadolu yatırımcısına katkı sunmak gibi sınırlı bir etkisi olacak gibi gözüküyor. 

 

Konut hesabı uygulamasının handikapları

 

Bu fiyata uygun konut projeleri geliştirilmeli
Konuyla ilgili bir değerlendirme sunan Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habip Arıkan, yalnızca alt gelir grubuna yönelik bir çalışma planlanıyorsa, öncelikli olarak söz konusu düzeye uygun projelerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Arıkan Arazi maliyetlerinin hızla yükseldiği Türkiye'de, birikimlerin karşılığını bulamayacağı endişesini de dile getirerek:

"Bu model tasarruf mevduatlarının yükselmesi ile ekonomiye pozitif yansıyacaktır. Bu yola çıkan vatandaşların hedefteki sonuç olan gayrimenkule ulaşmalarının yolu mutlaka bu hedefe yönelik projelerin geliştirilebilmesine bağlıdır" ifadelerini kullandı.