Konut kredi faizlerindeki düşüş özel bankalara da yansıyacak

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, konut kredisi faizlerindeki düşüşün büyük önem taşıdığını belirterek: "Bu indirimi özel bankalar da takip edecek..." dedi.

Konut kredi faizlerindeki düşüş özel bankalara da yansıyacak

Ziraat Bankası'nın konut kredi faizlerinde yüzde 0.82'lik düzeye düşüldüğünü açıklaması reel sektörde memnuniyetle karşılandı. İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, konut kredisi faizlerindeki indirimin büyük önem taşıdığını belirterek, bu indirim eğiliminin ticari kredilere de yansımasını beklediklerini söyledi.

Özel bankalar, kamu bankalarını izleyecek
Yıldırım,kamu bankalarının konut kredi faizlerine yönelik aldığı indirim kararının özel bankalar tarafından da takip edileceğini ve "bankaların mazereti kalmadı" yönündeki çıkışlarının haklılığının kanıtlandığını belirterek: "Biz o tarihte de doğruyu savunduk. Çünkü yüksek faizle yatırım olmaz. Yatırım olmadan da istihdam, huzur olmaz" şeklinde konuştu. 

Bankalar elde ettiği kârı ticaret kesimiyle paylaşmak zorunda
Yaptığı açıklamada bankaların maliyet düşüşünü ve ettikleri yüksek kârları ticari kesimle daha fazla paylaşmak zorunda olduğuna da dikkat çeken Çağlar: "Konut kredisi faizlerindeki düşüş ilk adım olsun. Ticari kredi faizlerinin de bir an önce aşağıya düşmesi gerekmektedir..." ifadelerini kullandı. 

Konut kredi faizleri düştü
Konut kredi faizlerinde düşüşe yönelik ilk adım T.C. Ziraat Bankası tarafından bugün atıldı. Banka, 1-24 ay vadeli konut kredilerinde yüzde 0.82 oranında faiz uygulayacağını belirtmiş, bu faiz oranının 25-60 aylık kredilerde yüzde 0.90, 61-120 aylık kredilerde ise yüzde 0.95 şeklinde gerçekleşmesine karar vermişti.