Konut kredisi faizleri daha da düşebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı konuşma sonrasında Denizbank konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına düşürdü. Genel Müdür Ateş kaynak maliyetlerinin düşüşüyle kredi faiz oranlarının aşağıya çekileceğini söyledi

Konut kredisi faizleri daha da düşebilir

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına paralel olarak 2 yıl ve 5 yıl vadeli konut kredi faizlerini yüzde 1.14'ten sırasıyla yüzde 0.89'a ve yüzde 0.99'a çektiklerini açıklayan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, kaynak maliyetleri düştükçe kredi faiz oranlarının da aşağıya çekileceği belirtti. Ateş, enflasyonun gerilemesi ve politik risklerin azalması ve geniş kitlelerin mevduat maliyetini daha düşük kabul etmesiyle birlikte finansmanın ucuzlayacağını söyleyen Ateş:

"Bu bir süreçtir inşallah düşüreceğiz. Hükümetin atacağı adınlar da bankacılık sistemini rahatlatacaktır..." dedi. 

Konut kredisi faizleri beklenen düzeyde mi?
Dün Ziraat Bankası tarafından konut kredisi faizlerinin 1-24 ay için yüzde 0.82, 25-60 ay için yüzde 0.90 ve 61-120 ay için de yüzde 0.95'e çekilmesi, gayrimenkul sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı. Gayrimenkul-inşaat sektörü açısından yüzde 1'lik psikolojik düzeyin altına düşülmesi büyük önem taşıyordu. Nitekim sektör temsilcileri, bu düşüşün tüketiciyi yeni yatırımlara yönlendireceği yönündeki umutlarını uzun bir süreden beri dile getirmekteydi. 

Diğer taraftan bu düşüş önemli olmakla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta dile getirdiği yıllık yüzde 9'un altına çekme önerisinin de çok uzağında kaldı. 

 

Konut kredisi faizleri daha da düşebilir

 

Cumhurbaşkanı çağrı yaptı, Denizbank uydu
Dünün bir diğer önemli gelişmesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bankalara yaptığı sert eleştiri oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin parasıyla çalışan bankaların faaliyetlerinin takip edileceğini ve olumsuz bir aktivite halinde not edileceğini belirterek yatırımcının önünün açılmasını istedi. Bu çağrıya ilk yanıt Denizbank'tan geldi: Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, 2 yıllık konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.89'a, beş yıla kadar vadelerin ise yüzde 0.99'a çekildiğini açıkladı. Karar öncesinde her iki vade için de yüzde 1.14'lük indirim uygulanıyordu. 

Faizlerdeki düşüş dosya masraflarıyla mı dengelendi?
Çok daha belirleyici unsur, tüketicilerin, dosya masraflarının yüzde 2'ye çıkarılması yönündeki şikayetleri oldu. Tüketiciler dosya masraflarındaki bu artışla birlikte toplam ödenen bedelin de önceki döneme kıyasla bir fark oluşturmadığı yönünde görüş bildirdi.