Konut kredisi faizlerinde artış beklentisi yükseliyor

Mevduat faizlerinin yüzde 14-15 seviyelerindeki seyri, daha düşük düzeydeki konut kredisi politikasının sürdürülemeyeceğini gösteriyor. Uzmanlar yüzde 1'in altındaki konut kredisi uygulamasında son günlerin yaşandığı uyarısında bulunuyor

Konut kredisi faizlerinde artış beklentisi yükseliyor

Geçtiğimiz sene içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla yüzde 1'in altına düşen konut kredisi faizlerindeki seviye, finans ekonomisinin farklı dinamiklerince tehdit ediliyor. Yeni yıl ile birlikte ekonomiyi canlı tutmak gayesiyle geliştirilen Kredi Garanti Fonu desteğiyle verilen kredilerin yüksek boyutlara ulaşması sebebiyle bankaların likidite arayışına girdiğini belirten uzmanlar, yüzde 14-15'lere dayanan bu faizlerin konut kredisi faizlerini zorlayacağı kanaatinde. 

Mevduat faizlerindeki artış konut kredisini zorluyor

Mevduat faizlerinin bu seviyelerde gerçekleşmesinin konut kredisi faizlerinin yüzde 11 ve üstü seviyelerdeki konumunu zorlayacağı görüşlerini dile getiren bankacılar, önümüzdeki süreçte yüzde 1 ve altındaki düzeyin yükselişe geçeceği görüşünü dile getiriyor. Bir diğer deyişle, geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla düşen konut kredisi faizlerinde yüzde 1'in altında bulunan oranlar için son günler yaşanıyor. Bu bankaların önümüzdeki günlerde konut kredisi faizlerini artırması bekleniyor. 

Konut kredilerinde yeniden psikolojik sınırın üstü

 

Ağustos 2016 döneminde günümüze dek uygulanmakta olan yüzde 1'lik psikolojik sınırın aşılmasının konut sektöründe nasıl tepki göreceği ise merak konusu. Zira TÜİK tarafından yürütülen Konut satış İstatistikleri'ne göre, son dönemde konut sektöründe yaşanan artışda İpotekli Satış kategorisinin önemli bir rol oynadığı göze çarpıyordu. Diğer taraftan, konut kredisi faizlerindeki düşüş eğilimine karşın, gerek Hükümet gerekse konut sektörü temsilcileri tarafından yapılan indirimler yeterli görülmemiş, ekonominin daha iyiye gitmesi için daha ciddi indirimlere ihtiyaç olduğuna dikkat çekilmişti. 

En düşük konut kredisi hangi bankada

 

Halen en düşük konut kredisi faizleri iki büyük kamu bankası tarafından uygulanıyor. Ziraat Bankası'nın 5 yıllık ve 10 yıllık vadelerde uyguladığı faiz oranı yüzde 0.88, Halkbank'ın aynı süreler için uyguladığı faiz oranı yüzde 0.89 olarak seviyesinde