Konut kredisi faizlerinde top bankalarda

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası son 3 ay içinde faiz koridoru üst bandını toplam 125 baz puan aşağı çekti. Gözler konut kredisi faizlerindeki indirim için bankalara çevrildi

Konut kredisi faizlerinde top bankalarda

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın son üç ay içinde aldığı 125 baz puanlık indirim hamlesi, konut sektörünün uzun süredir beklediği "konut kredi faiz indirimi" için kayda değer bir heyecan yarattı. Ancak Merkez Bankası'nın aldığı karar, konut kredilerine henüz yansımadı. Sektör temsilcileri ise, konut satışlarındaki gerilemeyi vurgulayan TÜİK Nisan ayı istatistikleri sonrasında bankaların alacağı indirim kararının "durağan" dokuyu dönüştürebilecek potansiyeline vurgu yapmayı sürdürüyor.

Sektörde satışlar geriledi, gözler bankalarda
2016 yılına rekor satış hedefiyle giren Türkiye Konut Sektörü'nün morali satış rakamlarındaki aşağı yönlü hareket ile bozuldu. Satışların canlanması açısından kritik bir önem taşıyap "konut kredi faizlerinde" ise beklenen düşüş bir türlü gerçekleşmiyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın son üç ay içinde 125 baz puanlık indirim kararına karşın, bankaların konut kredi faizlerinde indirim kararı almamasını değerlendiren sektör temsilcileri ise en azından kademeli bir düşüş hamlesi bekliyor.

Konut sektörü için taze kan
Konut kredilerindeki aşağı yönlü hareketin sektör açısından taze kan anlamına geldiğini söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım:

"Faiz indirimi kısa dönemde tereddütlü olan taleplerin reel sektöre yönelmesini sağlayabilir. Özel sektör faiz oranlarının yüzde 1'in altına düşmesi ile sektöre önemli bir katkı sağlanacak. Faizlerdeki düşüşü destekliyoruz..." dedi. 

Konut kredisi faizlerinde top bankalarda

Kademeli bir düşüş mümkün
Süreci değerlendiren Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, Merkez Bankası kararının ardından kademeli bir düşüşün beklenebileceğini vurgulayarak:

"Son 3 ayda faiz üst koridorunda yapılan indirimler faizlere henüz yansımadı. Kredi faiz oranlarının artık düşmesi gerekiyor. Tüketicilerin de beklentisi bu yönde." ifadelerini kullandı.

Lokomotif sektörü ayakta tutmak istiyorsak
Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu da ekonominin lokomotifi inşaat sektörünün ayakta kalması adına bankalara büyük bir iş düştüğünü belirtti. Tavukçuoğlu, faiz indirimlerinin konut kredilerine yansıması beklentisiyle tüketicilerin ev almayı durdurduğunu da belirtti ve:

"Faizlerin düşmesiyle birlikte konut satışlarında ciddi bir artış söz konusu olacak..."

Konut kredisi faizlerinde top bankalarda