Konut kredisi nasıl alınır?

Ev sahibi olmak isteyip yeterli birikimi olmayanların tercihi genellikle konut kredisi almak oluyor. Peki, konut kredisi nasıl alınır? İşte yanıtı...

Konut kredisi nasıl alınır?

Ev sahibi olmak isteyip yeterli birikimi olmayanların tercihi genellikle konut kredisi almak oluyor. Peki, konut kredisi nasıl alınır? İşte yanıtı...

Kira öder gibi ev sahibi olmanın farklı bir yöntemi olan konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması şartıyla bankalar tarafından tüketiciye veriliyor. Kredinin vadesi genelde sabit faiz oranları ile 5 - 10 yıl arası değişiyor. Konut kredisine başvurmak için satın almak istediğiniz konutu seçtikten sonra kredi imkanı sunan bankaları araştırmanız gerekiyor. Bütçenize göre en uygun koşulları sunanh banka ile anlaştıktan sonra uzmanlar tarafından satın almak istediğiniz evin değeri belirlenir. Daha sonra evin değerinin dörtte biri peşinat ödemesi yapmanız gerekiyor. Evin ücretinin geri kalanını ise banka üstleniyor ve bunun karşılığında ipotek senedi düzenleniyor. Sonrasında anlaşma sürecinde belirlenen faiz oranı ve vade üzerinden aylık ödemelerinizi gerçekleştiriyorsunuz. Ödemeler tamamen bittiğinde ise evin sahibi olursunuz. 

Konut kredisi nasıl alınır? 

* Konut kredisi almak isteyenlerin bankaya başvurmadan önce nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı olmak üzere üç belgeyi hazırlamaları gerekiyor. Düzenli bir geliri olduğunu gösteren herkes kredi alabilir. Daha önceki kredi borcu nedeniyle hakkında banka takip kararı olan kişiler kredi alamazlar.

* Konut kredilerinde genellikle ipotek uygulaması söz konusu olduğu için genelde kredi alan kişiden kefil göstermesi istenmez. Konut kredisi başvurusu yapan kişi yeterli gelire sahip değilse kefil uygulaması devreye girer. 

* Konut kredisi almak için satın alacağınız konutun kat mülkiyeti tapusu olması gerekiyor. İnşaat ya da projeden satın alınan konutlar için ise kat irtifakı tapusu isteniyor. 

* Konut kredisi kaç günde çıkar sorusu ise sık sık duyduklarımızdan bir tanesi. Bankaların konut kredisi inceleme süresi 1 haftayı bulacağından kredi sonucunuz size 1 hafta sonra bildirilir.