Konut satışları gücünü yitirdi mi?

2016 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaşanan yüzde 2'lik artışa karşın İstanbul ve Ankara piyasasında sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 7'lik düşüş kaydedildi.

Konut satışları gücünü yitirdi mi?

Türkiye konut sektörü, başta inşaat maliyetlerindeki artışın konut satış fiyatlarına yansıtılmaması, yabancıya konut satışı kategorisinin dış politik baskılar ve terör endişesi ile gerilemesi ve ipotekli konut satışlarının etkili bir finans sistemiyle desteklenememesi gibi sorunlarla zor bir dönemeci aşmaya çalışıyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Mart ayına ait veriler, konut satışlarının genel bazda yüzde 1 gibi sınırlı bir düzeyde kaldığını göstermişti. Ancak söz konusu verilerin en dikkat çekici boyutu, yabancıya satış kategorisinin eksi yönlü hareketiydi.

İlk çeyrek sonuçları umut vaat etmiyor
Konut satış verileri alt alta koyulduğunda karşımıza çıkan ilk sonuç şu: Konut satışlarının artış hızında bir yavaşlama var. EVA Gayrimenkul tarafından gerçekleştirilen araştırma da bu durgunluğu vurgulayan yönler taşıyor. Araştırmaya göre 2016 yılının ilk çeyrek dönemindeki artış, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 düzeyinde kaldı. İki dönem kıyaslamasında İstanbul'daki düşüş yüzde 1, Ankara'daki düşüş ise yüzde 7 düzeyinde gerçekleşirken, İzmir'de konut satışları yüzde 6oranında artış kaydetti. 

Konut satışları gücünü yitirdi mi?

İpotekli satışlarda gerileme düşüyor
Mart sonu itibarıyla yapılan değerlendirmede ise 2015 yılının Mart ayına kıyasla yüzde 15'lik artış kaydedildiğini gösteren EVA Gayrimenkul araştırması diğer taraftan ipotekli konut satışlarındaki düşüşü de yüzde 17 olarak saptadı. 

Konut kredisi maliyetleri
EVA Gayrimenkul araştırmasının sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan EVA Gayrimenkul Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Mayıs ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık 1.10 ve 1.29 arasında değiştiğini ve 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede 1.505 TL, 5 yıllık vadede ise 2.286 TL dolayında seyrettiğini vurguladı. Takipteki kredilerle ilgili olarak da bir değerlendirme yapan Yazıcı:

"2015 Mart ayında, konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece %0,47 düzeyinde olduğu, söz konusu oranın 2015 Mart ayında %0,49 olduğu kaydediliyor. " dedi.