Konut sektörü 2016'ya umutla giriyor

Tüm sorunlara rağmen 2015 yılında başarılı bir performans gösteren inşaat sektörü, 2016'ya büyük umutlarla giriyor. LEMA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emre Katırcı, yeni yılda sektörün hareketleneceğini söyledi.

Konut sektörü 2016'ya umutla giriyor

2015 yılını, iki genel seçim, Rusya krizi, döviz ve faizlerdeki ani hareketlilik gibi sektör ve ekonomi açısından handikaplarla atlatan inşaat sektörü, yeni yıla büyük umutlarla giriyor. LEMA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emre Katırcı, yılın son çeyreğinde yaşanan hareketlenme ile birlikte 2016 yılına hafif bir canlanma ile başlanacağının öngörülebilir olduğunu belirtti. Katırcı:

"2015 yılının Ocak-Eylül aralığında konut satışlarında düşüş gözüktü. Kasım ayında ise Türkiye genelinde 106 bin 8 adetlik satışla geçen yıla kıyasla yüzde 2.1 'lik bir artış kaydedildi. Yılın son çeyreğinde bir hareketlenme başladı. Bu dalga 2016'da da devam edecektir..." tahmininde bulundu

2015 yılında kaç konut satıldı? Öğrenmek için tıklayın...

2015'te ikinci el satışlar düştü
Açıklamasında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Konut Satış İstatistikleri'ni de değerlendiren Katırcı, özellikle ikinci el satışların geçen yıla kıyasla düşüş gösterdiğini vurguladı. Ekonomisinin yüzde 65'i inşaat sektörüne dayanan Ankara'nın Türkiye ekonomsi ve konut sektörüne katkısının da büyük olduğunu vurgulayan Emre Katırcı, konut stoğunun da belirli bölgelerde şişkinlik yaşadığını söyledi. Katırcı:

Konut sektörü 2016'ya umutla giriyor

"2016 yılı başlarında güzel fırsatlar sunan kampanyalar ile stoklar eritilmeye çalışılacaktır. 2015 yılında satılması planlanan ancak satışı gerçekleşmeyen konutlar 2016 yılında tekrar daha yakın teslimat tarihi ile daha uygun koşullarda yeniden arz edilecektir. “ dedi. 

2015 yılının ekonomik ve politik açıdan oldukça hareketli bir yıl olduğunu, bu durumun da yatırımlar için aşağı yönlü bir ivme oluşturduğunu da belirten katırcı, 2016 yılında sektörün yeniden ivme kazanacağı bir sürece gireceği tahmininde de bulundu. 

Firma Bilgisi: Lema Grup