KONUT SİGORTASI NEDİR?

Evi ve eşyaları güvence altına alan konut sigortası nedir, neleri kapsar? Merak ettiğiniz soruları yanıtladık.

KONUT SİGORTASI NEDİR?

Sigortanın amacı…

Yangın, hırsızlık, deprem, sel gibi felaketlere karşı konutunuzu nasıl koruyacağınız konusunda endişeleriniz varsa konut sigortası bu noktada devreye giriyor. Bu sigorta, belirttiğimiz zararlara karşı evi güvence altına alıyor.

Bir defa mı yaptırılır?

Öncelikle belirtelim. Konut sigortası yaptırmak isteğe bağlı. Herhangi bir zorunluluğu yok. Sigortayı her yıl yenilemek gerekiyor. Ödemeleri ise aylık taksitler şeklinde yapılıyor.

Neleri kapsar?

Sigortanın kapsama alanı her sigorta şirketi için genellikle aynı olmakla birlikte farklılıklar da gösterebilmekte. Hırsızlık, yangın, yıldırım, fırtına, sel baskını ve terör gibi riskleri kapsıyor.

Kiracılar yaptırabilir mi?

Konut sigortasını yaptırmak için illaki ev sahibi olmak gerekmiyor. Kiracılar da eşyaları için yaptırıp, güvence altına alabiliyor.

Ev eşyaları için geçerli mi?

Herhangi bir felaketten evdeki eşyaları korumak için de eşyaları sigorta kapsamına almak şart. Bunun için bir miktar daha ödeme yapılması lazım.

Konut sigortası fiyatları

Yaptırılan yere göre değişiklik göstermesine karşın sigorta maliyetleri sanıldığı gibi yüksek değildir. Düşük miktarlarda evler koruma altına alınabilir. Tabii her yıl yenilenen sigorta için daha sonraki dönemlerde indirimler de sunulmakta.