Konuta devlet desteği sektörü canlı tutacak

İlk kez konut satın alacaklara yönelik devlet desteği 26 Ağustos tarihinde başlıyor. Konut hesabı uygulamasını değerlendiren sektör temsilcileri, girişimin sektöre ilgiyi canlı tutacağını vurguluyor.

Konuta devlet desteği sektörü canlı tutacak

İlk kez konut alacaklara 15 bin TL'ye kadar devlet desteğini düzenleyen "Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik" için geri sayım başladı. 26 Ağustos'ta başlayacak uygulama ile birlikte 3 yıl boyunca birikim hesabına aktarılacak yatırımlara devlet para desteği sunacak.

Özen Kuzu: Konut alıcısına ciddi bir kolaylık sunacak
Konut sahibi olmak istiyenlere devlet katkısının gündeme gelmesini, bu konuda adım atmak isteyen vatandaşlara yönelik teşvik edici bir uygulama olduğunu söyleyen Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu:

Konuta devlet desteği sektörü canlı tutacak

"Genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde ilk defa konut yatırımı düşünen kişilere devletimizin vereceği 15 bin TL ek destek, reel piyasa şartlarında bakıldığında bu kişilere ciddi bir kolaylık sağlayacak. Sektörün hareketlenmesi açısından da önemli bir adım olan uygulama ile konut sahibi olma isteği canlı tutulacak." dedi. 

Altun: "Orta gelir grubu için fırsat"

Konuta devlet desteği sektörü canlı tutacak


Devletin uyguladığı 15 bin TL'lik katkının, sektöre talebi canlandıracak önemli adımlardan biri olarak niteleyen Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı İsmail Hakkı Altun da:

"Bu gibi uygulamaları sonuna kadar destekliyoruz. 26 Ağustos’ta başlayacak uygulama ile bankada konut hesabı açarak 75 bin lira biriktiren vatandaşlara 15 bin de devlet desteği sağlanacak. Konut almak isteyen orta gelir grubuna hitap eden bu uygulama ile satışlarda orta vadede gözle görülür bir artış yaşanacağına inanıyorum."