Körfez Köprüsü'nde 75 bin araç baskısı

Ulaştırma Bakanlığı, 35 dolar+KDV olarak belirlenen Körfez Köprüsü geçiş ücretlerinin düşürülmesi için çalışmalara başladı. Bakanlık, günlük 75 bin araç geçiş garantisi içeren anlaşmanın, Hazine'ye yükünü hafifletmeyi hedefliyor

Körfez Köprüsü'nde 75 bin araç baskısı

Ramazan Bayramı öncesinde Körfez Köprüsü'nü hizmete açmayı planlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, diğer yandan 35 dolar+KDV olarak belirlenen geçiş ücretlerinin düşürülmesine yönelik çalışmaları da hızlandırdı. Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde yaptığı "Bedavaya bir şey yok. Ödemek istemeyen için alternatifler var, gemiyle geçer ya da Körfez'i dolaşır..." şeklindeki açıklamalara rağmen ücretlerin düşürülmesine yönelik görevlendirmeler yaptığı biliniyor. 

75 bin araç baskısı
Hükümetin Körfez Geçiş Köprüsü'nün 120 TL'yi bulan geçiş ücretini düşürmeye yönelik girişimlerinin görünmeyen yüzünde ise yüklenici konsorsiyum ile yapılan günlük 75 bin araçlık geçiş garantisi anlaşmasının baskısı bulunuyor. 35 dolar+KDV'lik yüksek ücretin sosyal medyada gördüğü tepki ve vatandaşların ulaşım planlarının dışında kalan niteliği, günlük 75 bin araç sınırına ulaşılmasını güçleştirmişti. Anlaşmaya göre devlet, günlük 75 bin araç geçişi sağlanmazsa yüklenici firmanın zararını karşılamakla yükümlü olacak

Körfez Köprüsü'nde 75 bin araç baskısı

Ücretler düşecek mi?
Konuyla ilgili son açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'dan geldi. Arslan 35 dolar+KDV olarak belirlenen geçiş ücretlerinin düşürülmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını ve netleşmenin ardından kamuoyuna bilgi verileceğini söyledi. Arslan, İzmir-İstanbul Otoyolu projesi kapsamında yürütülen kamulaştırmalar nedeniyle 25 bin vatandaşla muhatap olduklarını ve yalnızca kamulaştırmalar için 1 milyar 850 milyon TL harcadıklarını vurgulayarak:

" 4 milyar dolar şu ana kadar harcanmış durumda ve bu 4 milyar dolar ile de yüzde 64’ü gerçekleştirilmiş durumda. Kamulaştırma ile ilgili de yaklaşık 1 milyar 850 milyon lira para harcanmış durumda. Buna karşılık da kamulaştırmanın yüzde 84’ü gerçekleştirilmiş." ifadelerini kullandı.