Körfez Köprüsü'nde asfalt çalışmaları başladı

İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli etabı Körfez Geçiş Köprüsü'nde asfalt çalışmaları başladı. Dev projenin açılışının Ramazan Bayramı öncesinde yapılması planlanıyor

Körfez Köprüsü'nde asfalt çalışmaları başladı

İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli etabı olarak görülen Osman Gazi-Körfez Geçiş Köprüsü'nde asfalt çalışmaları başladı. Köprünün açılışının Ramazan Bayramı öncesinde yapılması planlanıyor

Osman Gazi Köprüsü'nde sona gelindi
Türkiye'nin son yıllardaki en büyük yatırımlarından biri olarak gösterilen Körfez Geçiş Köprüsünde asfaltlama çalışmaları başladı. Tabliyelerin konumlandırma işleminin bitmesi ve kaynaklama işleminin ardından kumlama yöntemi ile paslarında temizlenen tabliyeler üzerinde özel izolasyon boyaları uygulanmıştı. Bunun ardından Köprü'de araç geçişi için asfalt çalışmalarına başlanırken, köprünün elektrik işleri ve ana taşıyıcısı kablonun koruma montajları da devam ediyor. 

İzmir'in mega projesini Başbakan Binali Yıldırım açıkladı... Ayrıntılar için tıklayın...

Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti
Osman Gazi Köprüsü'nde sona yaklaşılırken geçiş ücretlerinin yüksekliği de tartışmalara neden oluyor. 35 dolar+KDV olarak belirlenen geçiş ücretleri ile ilgili eleştirilere dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Pahalı bulanlar için alternatifler var. Gemiyle geçerler, Körfezi dolaşırlar. Bedava bir şey yok..." demişti. 

Bununla birlikte günlük 75 bin araç geçiş garantisi içeren anlaşma gereği yetkili kurumların "araç geçişini artırmaya yönelik çalışamalara" girebileceği de belirtiliyor. Özellikle Başbakan Binali Yıldırım'ın belli gün ve günün belli saatlerinde geçiş ücretlerinin düşürülmesine yönelik çalışmalara hız verilmesini istediği yönünde haberler de medyada kendine yer bulmuştu. 

Orta açıklığı 1.550 metreyi vuran mesafesiyle dünyanın en büyük dördüncü köprüsü olma niteliği taşıyan Osman Gazi Köprüsü ile birlikte İstanbul İzmir Yolu'nun 3.5 saate inmesi yolunda da önemli bir adım atılmış olacak. Projeyle birlikte yıllık 650 milyon TL tasarruf hedefleniyor.