Körfez Köprüsü'nde geçiş garantisi indirimi

Körfez Geçiş Köprüsü'nü işletecek konsorsiyuma günde 75 bin araç garantisi veren Devlet, 120 TL'lik geçiş ücretini 90 TL'ye düşürme kararı aldı

Körfez Köprüsü'nde geçiş garantisi indirimi

İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli etabı olarak tanımlanan Körfez Geçiş/Osman Gazi Köprüsü geçiş ücretlerinin düşürülmesine yönelik çalışmalar tamamlandı.  Habertürk Gazetesi'nde yayınlanan habere göre uzun süredir 35 dolar+KDV (121 TL) olarak kamuoyuna lanse edilen geçiş ücretinin 90 TL'ye indirilmesi kararlaştırıldı. Söz konusu indirimle açılışı 30 Haziran'da gerçekleştirilecek Devlet töreni ile yapılacak olan Körfez Köprüsü'nden geçiş yapacak vatandaşlara da yüzde 25'lik bir indirim sağlanmış olacak. 

Körfez Köprüsü'nde geçiş garantisi baskısı geri adım attırdı
Söz konusu dev yatırımda henüz açılış gerçekleşmeden yapılan indirim ise çok yakın bir zamanda, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, bugünün ise Başbakan'ı Binali Yıldırım'ın "pahalı bulan Körfez'i geçer" ya da "her şeyin bir bedeli var" gibi açıklamalarını hatırlattı. Ücret belirleme politikalarındaki geri dönüşü yorumlayan uzmanlar ise günlük 75 bin araç garantisinin devlet üzerinde baskı oluşturduğunu belirtiyor. Zira, fiyatların 121 TL kalması halinde günlük geçiş limitinin doldurulamayacağı ve 20 yıl boyunca da eksik kalan kısmın devlet tarafından karşılanacağı biliniyor. 

 

Körfez Köprüsü'nde geçiş garantisi indirimi

 

Türkiye'de geçiş garantisi sunulan projeler ve rakamlar hakkında bilgi almak için tıklayın...

Körfez Köprüsü Bayram'da ücretsiz
Konuyla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte bir siyasi gövde gösterisine dönüşmesi beklenen açılış töreninde "müjde" mahiyetinde dillendirilmesi bekleniyor. Bu kapsamda yapılması beklenen bir diğer açıklama da Bayram Tatili'nde köprünün ücretsiz olması yönünde. Ancak bu konuda da herhangi bir kesinlik bulunmuyor.