Kurumsal yönetim ilkeleri yeniden masaya yatırıldı

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi İstanbul’da başladı

Kurumsal yönetim ilkeleri yeniden masaya yatırıldı

15 Ocak 2014 / emlakwebtv
OECD ve SPK işbirliğinde gerçekleştirilen zirvede konuşan TKYD Başkanı Mehmet Göçmen temelleri adillik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleri üzerine inşa edilen kurumsal yönetim ilkelerini uygulamanın hem şirketlerin hem de ülkelerin geleceği hayati bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmelerin kurumsal yönetim anlayışının önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini ve adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir yönetim anlayışına yönelik ihtiyacı ortaya koyduğunu vurgulayan Göçmen, “Kurumsal yönetim, iyi yönetim beklentisi içinde olan tüm bireylerin ihtiyaçlarına cevap olabilecek çözüm ve uygulamalar sunuyor” dedi. Söz konusu gelişmelerin Türkiye’yi rekabet anlamında olumsuz etkilediğini kaydeden Göçmen, “Sadece şirketlerin değil, tüm kuruluşların ve toplumun bir bütün olarak kurumsal yönetim ilkelerini özümsemesi gerekiyor. Kıt sermaye kaynaklarını ülkemize çekmek için kurumsal yönetim olmazsa olmaz” şeklinde konuştu.

Göçmen: “Şirketleri dikiz aynasından yönettiğimiz bitti”
Göçmen, kurumsal yönetimin, Türkiye’de giderek daha fazla önem kazandığını ve daha fazla şirketin bu ilkeleri uygulamaya gönüllü olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Yıllarca şirketleri dikiz aynasından yönettik. Geçmişe dönük bilançolara bakarak iş yaptık. Ancak yatırımcı geleceğe bakar. Genç yetenek çalışmak istediği şirketin geleceğine bakar. Sürdürülebilir ekonomik kalkınma, ancak yatırımcıların çıkarlarını koruyabildikleri, sağladıkları kaynakların amaca yönelik kullanıldığından emin olabildikleri, faaliyetleriyle toplumsal çıkarlara zarar vermeyen ve tüm bunlar için hak sahiplerine hesap veren şirketlerin, özetle, kurumsal yönetimin varlığıyla mümkündür.”

Yılmaz: “Demokrasi ve ekonomik reformlar olmazsa olmaz”
Mehmet Göçmen’in ardından kürsüye gelen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ise kötü yönetimin hem şirketlere hem de ülkelere zaman ve enerji kaybettirdiğini belirterek, “Kurumsal yönetim bir toplumun olgunlaşması mertebesidir ve ancak ortak bir çaba ile mümkündür. Bunu yaratmak için üzerinde faaliyet gösterdiğimiz zeminin bize yardımcı olması gerekir. Bu zemini sağlayan iki önemli şey de demokrasi ve hukuk devleti ile makro ve mikro ekonomik reformlardır” dedi. Rekabetin her geçen gün şirketleri daha da zorladığına dikkat çeken Yılmaz, ekonomin bel kemiği olan KOBİ’lerin rekabet avantajı sağlamak ve finansman kaynaklarına daha kolay erişmek için kurumsal yönetimi temel almaları gerektiğini dile getirdi.

Küresel hasılattan daha fazla pay için kurumsal yönetim
SPK Başkanı Vahdettin Ertaş da geçtiğimiz 10 yılda yapılan düzenlemelerle kurumsal yönetimin yasal altyapısının uluslararası standartlara taşındığını söyledi. Ertaş, son dönemde piyasalarda yaşanan gelişmelere de değindi. FED’in parasal genişleme politikasındaki değişikliklerin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke ekonomileri üzerinde çok önemli etkileri olacağını vurgulayan Ertaş, “Daha volatile bir döneme giriyoruz” dedi. Dünya gayrisafi milli hasılası içinde gelişmekte olan ülkelerin payının yüzde 50’ye ulaştığını ifade eden Ertaş, “Yapılan projeksiyonlar 2050 yılında G7 ülkelerinin payının yüzde 7’ye düşeceği şeklinde. Bu da bize gelişmekte olan ülkelerin küresel hasılattan daha fazla pay alacağını gösteriyor. Türkiye olarak payımızı büyütmenin yolu ise kurumsal yönetimden geçiyor” diye konuştu.

Kurumsal yönetim ödülleri sahiplerini buldu
Açılış konuşmalarının ardından bu yıl 4’üncüsü verilen “Kurumsal Yönetim Ödülleri” törenine geçildi. Kurumsal yönetim derecelendirme notu alan ilk sivil toplum kuruluşu olarak Darüşşafaka Cemiyeti özel ödüle layık görüldüğü törende kuruluşlar yedi ayrı kategoride ödüllendirildi;

Ödül Kategorisi

Kazanan Kuruluş

BİST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde En Yüksek Nota Sahip Kuruluş

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB)

BİST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde En Yüksek Nota Sahip 2. Kuruluş

TAV Havalimanları Holding AŞ

 

Kurumsal Yönetim Endeksi’nde En Yüksek Nota Sahip 3. Kuruluş

TÜPRAŞ

BİST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde Bir Yıl İçerisinde Notunu En Çok Artıran Kuruluşlar

Garanti Yatırım Ortaklığı AŞ ve Yapı ve Kredi Bankası

 

En Yüksek Nota Sahip Halka Açık Olmayan Kuruluş

Lider Faktoring

Yönetim Kurulu Kategorisinde En Yüksek Nota Sahip Kuruluş

TÜPRAŞ