Lüks 1+1 ve 2+1 konutların satışı zorlaşır

Uzaltaş Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala: ‘’Lüks 1+1 ve 2+1 konutlara yatırımın cazibesi düşecek’’

Lüks 1+1 ve 2+1 konutların satışı zorlaşır

2 Ocak 2013 / emlakwebtv
Ankara ve Bodrum’da lüks konut projeleri üreten Uzaltaş Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, konut sektöründe KDV oranlarının yüzde 1’den 8 ile 18’e çıkmasının özellikle 1+1 ve 2+1 lüks konut satışlarını olumsuz yönde etkileyeceğini kaydetti.
Bu konutlara yüksek kira getirisi nedeniyle yatırım yapanların sayısının hayli fazla olduğuna işaret eden Pala,  şunları söyledi: “Ancak, 1 Ocak 2013’ten itibaren metrekaresi bin lira ve üzerinde olan tüm konutlara yüzde 18 KDV oranı getirilmesi yatırım açısından küçük konutların cazibesini düşürecek. Yatırımcı parasının geri dönüşüne baktığında konut alımıyla banka faizini kıyaslamaya başlayacak. Yılbaşı öncesi ruhsatını alan lüks konut projelerinde 1+1, 2+1 konutların ise değerinde doğal olarak artış meydana gelecek.

”Şirketleri bünyesinde Ankara’nın ilk çevreci konut kulesi olan Paladyum Beytepe de bulunan Pala, büyük konutlarda çok fazla sıkıntı olacağını tahmin etmediklerini belirterek, “Ruhsatını yılbaşından sonra alan lüks konut projelerinde zamanla bu KDV oranı erir” dedi.