Lüks konut fiyatları neden geriliyor?

Kentsel dönüşüm, belli bölgelerdeki aşırı üretim ve müteahhidin yanlış fiyat politikaları derken, İstanbul'un merkezi semtlerindeki lüks konut fiyatlarında yüzde 30'lara varan düşüşler yaşanmaya başlandı

Lüks konut fiyatları neden geriliyor?

2016'nın son aylarına girilirken gayrimenkul sektörü, özellikle lüks konut fiyatlarındaki düşüşün nedenlerini tartışmaya başladı. İstanbul genelinde konut fiyatlarındaki düşüşe kıyasla çok daha şiddetli bir biçimde aşağı yönlü hareket gösteren lüks konut fiyatlarını masaya yatıran uzmanlar ise, başta müteahhitlerin yanlış fiyat politikaları ve "arz-talep" dengesindeki bozulmalar olmak üzere farklı nedenler üzerine duruyor.

Cansel Turgut Yazıcı: 1 milyonun üstündeki evlerde sorun var
Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'e yaptığı açıklamada İstanbul genelinde yüzde 18'leri bulan düşüşlerin yaşandığını söyleyen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, söz konusu gerilemeyi fiyatların bazı bölgelerdeki şişmesine paralel bir tepki olarak niteledi. Arz talep makasının açıldığını vurgulayan Yazıcı:

"Özellikle 1 milyon TL'nin üzerindeki fiyatlara sahip konutlarda ciddi problem var. Acak erişilebilr konutta herhangi bir sorun yok. En büyük kriz döneminde dahi bu segmentte alışveriş oluyor..." yorumunu yaptı. 

Mustafa Baygan: "Doğru fiyatlandırılan projelerde sorun yok"
ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Koordinatörü Mustafa Baygan da sorunun hatalı fiyatlandırma yapan müteahhitlerden kaynaklandığını belirterek: "Fiyatlar törpüleniyor. Doğru fiyatla çıkan projelerde satış sorunu yok..." şeklinde konuştu.

Özmutafoğlu: "Sorun lüks konutlarda..."
Bahçeşehir bölgesinde milyonluk villa tipi konutlarda yüzde 10'lar düzeyinde fiyat gerilemesi yaşandığını ve fiyat gerilemesinin lüks konut segmentinde gerçekleştiğini belirten Coldwell Banker Broker'in Burak Özmutafoğlu da, arz fazlasının kira piyasasında da sorunlara neden olduğunu belirtti.

Aşa: "İnsanlar çevre ilçelerde bu kadar fiyat vermek istemiyor"
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa da, merkezi lokasyonlarda milyon dolarların anlaşılabilir olduğuna dikkat çekerek: "Ancak kent dışındaki ilçelerde de evlerin metrekareleri 4-5 bin TL'yi buldu. İnsanlar bu kadar para verip, işlerine 2 saatte gitmek istemiyor." şeklinde konuştu.