Mahkemeden kritik tapu harcı kararı

İstanbul 2. Vergi Mahkemesi, Kentsel Dönüşüm yasası kapsamında bulunmasına rağmen Tapu Sicil Müdürlükleri'nde yürütülen işlemlerde muafiyet kapsamına alınmayan "tapu harçları" ile ilgili kritik bir karara imza attı

Mahkemeden kritik tapu harcı kararı

6306 sayılı kentsel dönüşüm yasası kapsamında bulunmasına rağmen, Maliye Bakanlığı'nın talebi ile Tapu Sicil Müdürlükleri nezdinde yürütülen işlemlerde muafiyet kapsamına alınmayan tapu harçları ile ilgili kritik bir hukuki karar alındı. İstanbul 2. Vergi Mahkemesi tarafından alınan kararda, mevcut tapu harçlarının muafiyet kapsamında olduğu ve 25.07.2014 tarihli yönetmelik değişikliği ile muafiyetin kapsamının genişletildiği; bu doğrultuda da müteahhitlerin yapmış oldukları binalardaki ilk satışlarda tapu harcının alınmaması gerektiği kararına varıldı. 

Tapu harcında kritik karar
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gayrimenkul Hukukçusu Ali Güvenç Kiraz, Maliye Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda Tapu Sicil Müdürlükleri'nde yapılan işlemlerdeki yasal muafiyet hakkının değerlendirilmediğini hatırlattı. Konuyla ilgili olarak GYODER, İNDER ve KONUTDER gibi kurumların bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunduklarını belirten Kiraz, bu başvurulardan herhangi bir sonuç alınmadığını vurguladı. 

Mahkemeden kritik tapu harcı kararı

Konuyla ilgili olarak somut sonucun İstanbul 2. Vergi Mahkemesine yönelik olarak başvurularla alındığı bilgisini de veren Kiraz:

"İstanbul 2.Vergi Mahkemesinde açılan davada mevcut tapu harçlarının muafiyet kapsamında olduğu hatta 25.07.2014 yönetmelik değişikliği ile muafiyetin kapsamını genişletildiği müteahhitlerin yapmış oldukları binalarda yaptıkları ilk satışlarda tapu harcının alınmaması gerektiği yönünde iddiamız kabul görmüştür..." ifadelerini kullandı. 

Yazının bütününe ulaşmak için tıklayın...

Mahkeme kararının sonuçları ne olacak?
Ali Güvenç Kiraz, karar ile birlikte tapu sicil müdürlüklerinin riskli yapı ilan edilen taşınmazlarda riskli yapı sonrası satış ve bina inşaatının ardından yapılan ilk satışlar kapsamında harç tahakkuk edilmeyeceğini vurguladı ve ödenen bedellerin iadesi için de yargı yolunun açık olduğu bilgisini aktardı.