Mamak Parkı dönüşümü mahkemelik oldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından LPG akaryakıt istasyonuna dönüşümü planlanan Mamak Parkı plan değişikliği, Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşındı.

Mamak Parkı dönüşümü mahkemelik oldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından mahalle sakinleri tarafından kullanılmakta iken, LPG akaryakıt istasyonuna dönüştürülmesi amacıyla plan değişikliğine gidilen Mamak Parkı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşındı. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan kararda girişimin Mamak Belediyesi'ne gelir sağlama amacıyla alındığına yer veriliyor. 

Mimarlar Odası'nda Mamak Parkı dönüşümüne itiraz
Mahalleliler tarafından kullanılmakta olan park alanının bütünlüğünün yok edildiğini ve LPG akaryakıt istisyonuna dönüşümün önünü açan plan değişikliğine karşı mahkeme yoluna gideceklerini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: 

"Mamak İlçesi General Zeki Doğan ve Mutlu Mahalleleri 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar plan değişikliği kararlarını yargıya taşıdık. Park alanı içerisinde Akaryakıt+LPG Satış ve Servis İstasyonu ayrılmas’na yönelik bir plan yapılıyor. Belediye meclis kararında “Mamak Belediyesine gelir sağlama” ifadesi yer alıyor..." dedi.

Bolu'da tarih, iş makinalarının altında kaldı... Ayrıntılar için tıklayın...

Planlama esaslarına aykırılık
İdarelerin plan değişikliğine gitme yetkilerini "gelir sağlama amacıyla" kullanmasının planlama esaslarına aykırılık teşkil ettiğini, bu girişimin ancak halkın sağlığını ve çevreyi koruma amacıyla yapılabileceğini hatırlatan Candan, buna ek olarak plan değişikliği yetkisinin halkın sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının, dinlenme ve ulaşım gibi kentsel fonksiyonların çözümü için kullanılabileceğini belirtti.

Candan:"Mahalle sakinleri parkı ve yürüyüş yolunu aktif olarak kullanıyor. Yapılan plan değişikliği ile planlanan akaryakıt istasyonu park alanının kaybına neden olacak. Park alanında akaryakıt istasyonu yapmak hangi kamu yararına uygun? Burada bir kamu yararı görmüyoruz.” dedi. 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, Mamak bölgesinde yürütülen çalışmaları ve plan değişikliklerini adım adım izlediklerini de sözlerine ekledi.