Marka şehirler, kentsel dönüşümden doğacak

Marka Şehirler Zirvesi'nde konuşan Ceylan İnşaat yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan: "2023’te marka şehirlerden marka bir ülke oluşturabiliriz” dedi

Marka şehirler, kentsel dönüşümden doğacak

Bugün başlayan Marka Şehirler Zirvesi'nde bir konuşma yapan Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, kentsel dönüşüm uygulamalarının marka şehirler oluşturmadaki rolüne işaret etti. Ceylan: "Gerekli yatırımlar, kentsel dönüşüm uygulamaları ve akıllı altyapı sistemleri ile 2023’te marka şehirlerden marka bir ülke oluşturabiliriz” dedi. 

Bir kalkınma modeli olarak şehirlerde markalaşma
Yaptığı konuşmada, marka şehir olgusunun önemli bir kalkınma modeli olduğunu ve popülariteye sahip kimi şehirlerin, ülkelerinin dahi önüne geçmeyi başardığını vurgulayan Ceylan, başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin şehirleri arasında da bu potansiyelin takip edilebileceğini vurguladı.

Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu'nun sunumu için tıklayın...

Marka şehirler turizmi canlandırır
Ceylan, marka şehirlerin başta turizm gelirleri olmak üzere ekonomiye önemli katkılar sunduğunu ve ülkelerine 35-50 milyon düzeyinde turist çektiğini de vurgulayarak:

"Bu sayı, Türkiye'ye gelen toplam turist sayısına neredeyse denktir. Türkiye'nin ambalajını bugüne dek gereğince yerine getiremedik." ifadelerini kullandı.

İstanbul rakiplerinin önüne geçecek
İstanbul'u tarihin her döneminde dünyanın en önemli şehirlerinden biri olma özelliğini taşıdığını ve markalaşma yolunda kentsel dönüşümün İstanbul'a önemli katkılar sunacağını da söyleyen Ceylan:

"Bir yanda yeni havalimanı, köprü ve tüneller gibi mega projeler hayata girmeye hazırlanırken bir yandan da kentsel dönüşüm kapsamında 6,5 milyon konutun 2023 yılına kadar dönüştürülmesi hedefleniyor. İnşaat sektörünün de önemli roller oynadığı bu çalışmalar tamamladığında İstanbul’un çehresi değişecek adeta şehir kabuk değiştirecek. Tarihi dokusunun yanı sıra yenilenen yüzü ve modern kimliği ile marka algısı daha da güçlenecek ve rakiplerini sollayacak bir şehir olacak" dedi