Merkez Bankası indirimi konut kredilerine yansırsa

TCMB'nin dün aldığı faiz indirim kararını değerlendiren Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yusuf Şimşek, kararın konut kredilerine yansıması halinde satışların ivme kazanacağını söyledi

Merkez Bankası indirimi konut kredilerine yansırsa

T.C. Merkez Bankası tarafından dün alınan faiz indirim kararını değerlendiren Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yusuf Şimşek, kararın reel ve finans sektörlerinde olumlu gelişmelere neden olacağını söyledi.

Konut sektörünün gözü bankalarda
Açıklamasında ülkedeki en önemli ekonomik parametrelerden biri olan inşaat sektörünün bu kararı yakından izlediğini ve konut kredilerine yönelik yansıma ile konut satışlarının ivme kazanacağını söyleyen Şimşek:

"Mevsimsel sebeplerden dolayı durağan bir dönem geçiren sektörümüz için Merkez Bankası’nın bu kararının yaklaşan Eylül ayı ile birlikte olumlu bir hava estireceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul sektörü temsilcilerinin Merkez Bankası faiz indirim kararı hakkındaki yorumlarına ulaşmak için tıklayın...

Merkez Bankası'ndan üst üste indirim kararı
Merkez Bankası tarafından dün yapılan açıklamada Marjinal fonlama oranı yüzde 9'dan yüzde 8.75'e çekildi. Borçlanma faiz oranını ise yüzde 7.25'te sabit tutan Merkez Bankası, diğer taraftan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını ise yüzde 7.5'te tutma kararı aldı. Diğer taraftan borçlanma faiz oranı ise yüzde 0 düzeyinde tutuldu ve borç verme faiz oranı ise yüzde 10.5'ten yüzde 10.25'e indirildi.