Mermer ihracatında yeniden ABD

Mermer ihracatında Çin ve Hindistan gerilerken ABD yeniden liderliğe aday oldu.

Mermer ihracatında yeniden ABD

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya Marble 21. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ile ilgili yaptığı değerlendirmede;

"Türkiye'de doğaltaş sektörünün geçmişi çok uzun yıllara dayanmıyor. Bugün İzmir Marble Fuarı'nın 21. yılını kutluyoruz. Sektörün geçmişi de yaklaşık 26-27 yıl. Bu nedenle mermer sektörünü genç olarak nitelendirebiliriz. Öncesi elbette var ama o zamanlar dünya ile irtibatı olmayan, ihracat yapamayan, teknolojiyi takip edemeyen kapalı bir sektör konumundaydı. Artık yarattığımız istihdam hacmi, üretimimiz ve ihracatımız ile dünya sıralamasında üst basamaklarda yer alıyoruz. Bazı eksikliklerimize rağmen bugün fuarımız da dünyanın en büyük üç fuarı arasına girdik. Hedefimiz elbette birincilik" dedi.

İzmir Fuarı memnuniyeti Verona ve Xiamen'i geçti
Son dönem gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük fuarları arasında yer alan Verona ve Xiamen fuarları ile İzmir'i Marble Fuarı'nı karşılaştıran Mevlüt Kaya, Çin'de satın alma potansiyelinin daralması neticesinde son fuarlarda katılımcı memnuniyetinin yüzde 75-80'lerde kaldığını ancak İzmir'de bu oranın yüzde 80-85'lere yükseldiğini vurguladı.

ABD liderliğe aday
Mevlüt Kaya "Mermer sektörünün gelişimi açısından bu yıldan ziyade 2016 yılından umutluyuz. Son katıldığımız Xiamen Fuarı'nda sektör temsilcilerimiz özellikle işlenmiş ürün talepleri aldı. Özellikle ABD, Kanada, Avusturalya, Malezya, Singapur, Dubai ve Irak gibi ülkeler Türkiye'yi parlayan bir yıldız olarak görüyor ve fuarlarda Türk mermer sektörü temsilcilerine ulaşmaya çalışıyor. Talep ağırlıklı olarak işlenmiş ürün konusunda bu da ihracatımızın değer olarak artışına önemli katkı sağlayacaktır. Önemli pazarlarımızdan Çin ve Hindistan'da yaşadığımız gerilemeyi bu ülkelerle kapatmamız mümkün. Özellikle geçmiş dönemlerde ihracatımızda ilk sıralarda yer alan ABD'de belirgin bir canlanma olduğunu gözlemliyoruz" diye belirtti.

Mermer sektörü ortak hareket etmeli
Geçmiş dönemlerde sektörü en çok bürokrasinin zorladığını ancak günümüzde ilgili makamlardan da sektörün gelişimi yönünde destek aldıklarını da vurgulayan Mevlüt Kaya, "Artık sektörümüz hakkında tüm bilgiler ortak bir platformda değerlendiriliyor. Paydaşlarımız tek pota altında toplanabiliyor. Örneğin son Maden kanunda yapılan düzenlemede sektörün önde gelen 8-9 STK'sı birleşti ve aynı metine imza attı. MİGEM (Maden İşleri Genel Müdürlüğü) ve bürokrasinin de bu anlamda büyük desteğini gördük" şeklinde konuştu.