MIPIM’in parlayan yıldızı ‘Yaşayan İstanbul’

Bu yıl MIPIM’de İstanbul rüzgarı daha bir kuvvetli esti. İTO öncülüğünde 300 metrekarelik çadırda İstanbul’un şehir olarak temsil edildiği MIPIM’de, dev ‘Yaşayan İstanbul’ maketi uluslararası yatırımcının ilgi odağı oldu

MIPIM’in parlayan yıldızı ‘Yaşayan İstanbul’

Milyar dolarlık gayrimenkul yatırımlarına ev sahipliği yapan İstanbul, dünya gayrimenkul devlerinin buluştuğu MIPIM'in parlayan yıldızı oldu.

Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen gayrimenkul fuarı MIPIM'e 93 ülkeden 500 yatırımcı katılıyor. Geçtiğimiz yıllarda iki kez Türkiye'nin Onur Ülke olarak yer aldığı fuarda bu yıl Türkiye'nin daha organize katıldığı ve daha fuarının ilk gününden dünya yatırım devlerinin ilgisini çektiği gözlendi.

Bu yıl Türkiye'nin geçmiş yıllara göre fuara daha etkili katılmasında İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) rolü büyük oldu. İTO'nun öncülüğünde İstanbul, şehir olarak MIPIM'de temsil edilirken, 300 metrekarelik İstanbul Çadırı içinde, 96 metrekarelik de'Yaşayan İstanbul', Gap İnşaat'ın Tarlabaşı 360 ve Piyalepaşa Gayrimenkul'ün Piyalepaşa İstanbul projelerinin de yer aldığı Beyoğlu, Ataşehir ve Kuzu Grup'un SeaPearl Ataköy projesinin maketleri yer aldı. Fuara İTO öncülüğünde 21 firma katılırken, İTO içinde yer alan Beyoğlu Yatırımcıları Grubu (BİG) çatısı altında da 32 firma temsil edildi.

1.5 milyon euroluk İstanbul maketi
MIPIM'in açılışında gerçekleştirilen basın toplatısında konuşan İTO Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul'un yeni dünyanın kesişme noktası olduğunu söyledi. Çağlar, "Nasıl ki Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivali'nin en görkemli filmlerini yapıyorsa, biz de Cannes MIPIM Fuarı"nın en görkemli katılımcısıyız" dedi.

MİPİM'de istanbul'un tanıtımı için kullandıkları bütçenin 3.5 milyon euro olduğunu kaydeden İbrahim Çağlar, 96 metrekarelik 'Yaşayan İstanbul' maketinin ise 1.5 milyon euro maliyeti olduğunu açıkladı

Kanal İstanbul dikkat çekti
İstanbul Çadırı'nda yer alan projelerden en çok Kanal İstanbul'un yatırımcıların ilgisini çektiğini ifade eden Çağlar, şunları söyledi: "Çadırda, dijital ekran ve maketlerde tanıtılan İstanbul Finans Merkezi, Üçüncü Havalimanı, Üçüncü Köprü gibi projeler var... Kanal İstanbul'a makette yer veremedik ancak çevresinde yeni bir şehir kurulacak olması nedeniyle yatırımcılar tarafından çok ilgi görüyor. Kentsel dönüşüm de dikkat çekiyor."