Muğla Belediyesi "koy" ihalelerini mahkemeye taşıyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Göcek koylarının 29 yıllığına kiralandığı ihalelerle ilgili olarak hukuki süreç başlatıyor

Muğla Belediyesi

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Akbük, Taşyaka, Göbün ve Küçük Sarsala koylarının, 29 yıllığına kiralanması ihalelerine itiraz ediyor. Konuyla ilgili olarak hukuki süreci başlatmaya hazırlanan Muğla Büyükşehir Belediyesi süreçle ilgili açıkalmalarda bulundu. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama
Yaptığı yazılı açıklamayla, Dalaman İlçesi Kapıkargın Mahallesi'nde bulunan Akbük, Taşyaka, Göbün ve Küçük Sarsala koylarının daha önceden İl Özel İdaresi'ne tahsisli olduğunu, buna karşı Muğla Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu'nun 20 Mart 2014 tarihli kararıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na devredildiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediyesi, ihaleye konu olan koyların,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca 9 Nisan 2014 tarihinde C tipi mesire yeri olarak tescillendiğini belirtti. Muğla Belediyesi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

'Bakanlığın, bu alanları 9 Nisan 2014 tarihinde yat mola noktası statüsünden çıkararak mesire yeri olarak tescil etmiş olması, kendilerine 2014 Mayıs ayında devredildiği ifadesiyle çelişmekte ve yapılan işlemlerin hukuka uygunluğu hakkında da kuşku uyandırmaktadır. 18 Nisan 2014 Tarih ve 28976 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Orman Kanunu'nun 17/3 ve 18. maddelerinin uygulama yönetmeliğinin geçici 4'üncü maddesi gereğince bu alanlar Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda bulunmasına karşın 18 Nisan 2014 tarihinde, bu yönetmelik yürürlükte olmasına rağmen son defa toplanan Muğla Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyon kararında da Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne devri konusunda herhangi bir karar alınmamıştır.'

Vicdanı derinden yaralayan girişimler
Bu alanları ihale yoluyla kiralamak istemesi, hem hukuka aykırılık teşkil etmekte, hem de kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından özel çevre koruma bölgesi içerisinde bulunan ve 1'inci derece doğal SİT alanı olan, eşsiz doğal zenginliklere sahip, bölge turizmine önemli katkıları olan bu alanların nasıl korunmak istendiği, bu alanlara ne kadar özel davranıldığı, ilimizin büyükşehir statüsü kazanmasından sonra yapılan ihale işlemleriyle net olarak anlaşılmaktadır. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak, yetki ve sorumluluğu kamu adına ilgili mevzuatla bize verilmiş olan, güzellikleriyle korunması gereken tüm koylarımız ve ormanlarımız üzerinde yapılmak istenen bu işlemler için bugüne dek tüm hukuki girişimlerde bulunulmuş ve bulunulmaya devam edilecektir." 

Proje Bilgisi: Köy