Müteahhitler Birliği'nden 2016 uyarısı

Türkiye Müteahhitler Birliği, Ocak 2016 dönemine ait İnşaat Sektör Analizi'ni kamuoyu ile paylaştı. 2015'in son çeyreğinin ve 2016 beklentilerinin değerlendirildiği raporda jeopolitik ve küresel risklerin devam ettiği vurgulandı

Müteahhitler Birliği'nden 2016 uyarısı

Türkiye Müteahhitler Birliği, üç ayda bir periyodik olarak yayılnadığı İnşaat Analiz Raporu'nun Ocak 2016 dönemine ait sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Raporda 2015 yılının son çeyreğine ilişkin veriler masaya yatırıldı ve 2016 dönemine ilişkin tahminler kamuoyu ile paylaşıldı. 2016 yılında yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin başta Rusya olmak üzere ana pazarlardaki çalkantılarla mücadele edeceğinin vurgulandığı raporda müteahhitlerin yeni pazar arayışlarına gireceğine de dikkat çekildi.

İşte Türkiye Müteahhitler Birliği'nin 2016 yılı değerlendirmesinden bazı başlıklar:

- Rusya ve ana pazarlar:Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri başta Rusya olmak üzere ana pazarlardaki çalkantıların etkisinde kalacak. Rusya kaynaklı risklerin etkisi sürecek. Türk müteahhitleri alternatif pazar arayışlarını sürdürecek. 

Altyapı çalışmalarının olumlu etkisi: 2016'da liman, hızlı tren, metro ve otoyol gibi altyapı yatırımlarının sürmesi bekleniyor. Konut satışları ve entegre hastane projeleri ile kentsel dönüşüm iç piyasaya canlılık katmayı sürdürecek.

 

Müteahhitler Birliği'nden 2016 uyarısı

 

Müteahhitlerin Rusya'ya karşı B planı... Ayrıntılar için tıkayın...

- Küresel riskler sürüyor: Amerikan Merkez Bankası'nın yıl boyunca izlediği faiz politikaları küresel risk iştahında düşüş yarattı. Çin ekonomisindeki yavaşlama ile küresel ekonomi zorlu bir döneme girdi. Geleceğe dönük küresel risklerin varlığı artarak sürüyor. 

- Jeopolitik riskler fiyatlanmaya başladı: ABD ve Rusya'nın başı çektiği güç kazanma stratejileri iki ülkede bozulma ve gerginliğe neden oldu. İran-Suudi Arabistan gerginliği de Ortadoğu'daki iç savaş ortamını körükledi. Türkiye'nin küresel piyasa ekonomik risklere paralel olarak jeopolitik riskleri de fiyatlanmaya başladı.

- Türkiye ekonomisi dış finansmana bağımlılık açısından yatırımcı algısındaki hassas konumunu sürdürüyor. Hükümetin önümüzdeki dönemde ağırlık vermesinin beklendiği reform projgramı, gerçekçi ve uygulanabilir hedeflerle, ekonomiyi rekabetçi, verimli, dinamik ve uluslararası yatırım için uygun hale getirmelidir.