Müteahhitlerin 2016 umudu güçlendi

Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye Varlık Fonu ve düşük faizli konut kampanyalarının sektöre ivme kazandıracağını ve sürecin olumlu yöndeki seyrinin süreceğini açıkladı.

Müteahhitlerin 2016 umudu güçlendi

Türkiye Müteahhitler Birliği 2016 yılının üçüncü çeyrek dönemini kapsayan "İnşaat Sektörü Analizi"nin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.  "Dünyada Yeni Normal, Türkiye'de Olağanüstü Hal" başlığını taşıyan analiz, son dönemde atılan Türkiye Varlık Fonu  ve faiz indirimi içeren kampanyalar sonrasında inşaat sektörünün ivme kazanacağına dikkat çekti. 

Rusya-Türkiye görüşmeleri memnuniyet verici
Raporda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında ekonomik ilişkilerde itici gücün inşaat olduğunun anlaşıldığına dikkat çeken raporda ikili ilişkilerin kriz öncesi düzeye dönmesinin önemine vurgu yapıldı ve: "Türk inşaat firmaları tarafından yapılan projelerin yeniden hayata geçirileceği açıklanmıştır. Rusya ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik tüm gelişmeler sektörde memnuniyetle karşılanmıştır..." denildi. 

Müteahhitlerin 2016 umudu güçlendi

Türkiye Varlık Fonu'na vurgu
Raporun dikkat çektiği bir diğer husus ise Türkiye Varlık Fonu oldu. Ekonominin büyüme performansı ve finansal sistemin direncini güçlendirecek bir adım olarak Türkiye Varlık Fonu'nun memnuniyet verici sonuçlar yaratacağına dikkat çekilen raporda:

"Ayrıca, mevcut ve yeni pazarlara yönelik finansman temini konusunda, Türkiye Varlık Fonu yurtiçi altyapı yatırımları ile beraber uzun vadede yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde de sektörü destekleyebilecektir." ifadelerine yer verildi. 

Sektör ivme kazanacak
2016 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin değerlendirmesinde de Emlak Konut GYO ve GYODER'in kampanyalarıyla başlayan atılıma da vurgu yapılarak: "Emlak Konut GYO ve GYODER'in başlattığı, sektör oyuncularının büyük çoğunluğunun farklı projelerle desteklediği düşük faiz kampanyalarının, önümüzdeki dönemde konut sektörüne ivme kazandıracağı düşünülmektedir" denildi.