Maltepe, müteahhitsiz dönüşümün simgesi olacak

Maltepe Belediyesi tarafından hazırlanan Gülsuyu ve Gülensu Kentsel dönüşümü, bu ay içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin onayına sunulacak. Proje onaylanırsa, Türkiye'de ilk kez bir yerel yönetim tarafından ve halkla müteahhitleri karşı karşı getirmeden hazırlanan dönüşüm için çalışmalar başlayacak

Maltepe, müteahhitsiz dönüşümün simgesi olacak

Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinde, 7 bin binada yaşayan 35 bin kişinin hayatını yakından ilgilendiren kentsel dönüşüm projesini hazırlayan Maltepe Belediyesi, Ocak ayı içinde planları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sunacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi planları onaylarsa, Türkiye'de ilk kez, yerel bir yönetim tarafından, dönüşümün muhatabı olan insanlarla birlikte hazırlanan bir kentsel dönüşüm gierişimi, müteahhitlerle hak sahiplerini karşı karşıya getirmeden hayata geçirilmiş olacak. 

Gülsuyu ve Gülensu dönüşümü hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız...

Halk ile müteahhit karşı karşıya gelmeyecek
Birgün Gazetesi'nden Gülşen İşeri'ye Gülsuyu ve Gülensu Kentsel Dönüşümü ile ilgili açıklamalarda bulunan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, bu bölgede kentsel dönüşüm ihtiyacının 30-40 yıllık bir geçmişe uzandığını söyledi. Kılıç, Türkiye'de bir ilki denediklerini ve halk ile birlikte çalıştıklarını vurgulayarak: "Gülsuyu ve Gülensu’da TOKİ ile çalışmadık. Tamamen kendi olanaklarımızla yaptık, bunu denemek istedik." dedi. 

 

Müteahhitsiz dönüşümün simgesi: Maltepe

 

Söz konusu mahallelerde ciddi bir dayanışma bilincinin hakim olduğunu, sivil toplum, akademisyen ve meclis üyelerinden oluşan ve sürece hakim olan bir kadro ile karşılaştıklarını söyleyen Kılıç, bu bölgelerde uygulanacak dönüşümün de "kentsel" değil "yerinde" dönüşüm olarak adlandırılması gerektiğini söyledi. Kılıç çalışmaların bütününün soru işaretlerini mümkün olduğunca giderilmesi sorununa kanalize olduğunu ve Ocak ayı içinde de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin onayına sunulacağını vurgulayarak:

"Gülsuyu ve Gülensu’da TOKİ ile çalışmadık. Tamamen kendi olanaklarımızla  Orada da tartışılıp mayıs ve haziran ayında da onaylanırsa bu mahallelerde yerinde dönüşümü gerçekleştireceğiz. Büyükşehir’den geçtikten sonra başlayacak. 1,5 yılda sarf ettiğimiz emeğin teorisi yapıldı, şimdi bunun pratiğinde mahalleliyle iç içe olmak lazım.bunu denemek istedik." ifadelerini kullandı.