Narmanlı Han'ın yeni sahibi kim ?

İstiklal Caddesi'ndeki ünlü Narmanlı Han, Erkul Kozmetik’in sahibi Mehmet Erkul ve Eteksan Tekstil’in sahibi Tekin Esen tarafından satın alındı

Narmanlı Han'ın yeni sahibi kim ?

23 Ocak 2014 / emlakwebtv
İstiklal Caddesi'ndeki tarihi yapılardan biri olan Narmanlı Han 57 milyon dolara Erkul Kozmetik’in sahibi Mehmet Erkul ve Eteksan Tekstil’in sahibi Tekin Esen’e satıldı.

Ünlü Narmalı Han'ı restore etmek için yüzde 15'lik hissesinin sahibi Yapı Kredi Koray, 2002'de Anıtlar Kurulu’ndan onay almıştı. Ancak sivil toplum kuruluşlarının itirazı üzerine alınan yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle restorasyon başlayamamıştı. Narmanlı Han’ın 12 varisi 2008'de Yapı Kredi Koray’a dava açarak, hisselerini geri almıştı.

Narmanlı Han’ın ilginç geçmişi
1831'de Rus elçilik binası olarak inşa edilen ve 19’uncu yüzyılın ortalarından itibaren Rus hapishanesi olarak kullanılan Narmanlı Han’ın kaderi Narmanlı Kardeşler’in binayı 1933'te satın almasıyla değişti. Narmanlılar, hanı sanatçılara kiralamayı tercih etmişti. Handa ikamet edenler arasında Bedri Rahmi, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Aliye Berger gibi isimler bulunuyor.