New York Times: İstiklal Caddesi çok bozuldu

Ekonomik krizin baskısı ve yüksek kira bedelleriyle yerel esnafın terk etmeye başladığı İstiklal Caddesi, New York Times gazetesinde bir makaleye konu oldu. Arango imzalı makalede caddenin tarihsel niteliğinin yitirildiğine vurgu yapıldı

New York Times: İstiklal Caddesi çok bozuldu

İstanbul'un en önemli turizm merkezlerinden İstiklal Caddesi'ndeki dönüşüm, New York Times gazetesinde yayınlanan bir makaleye konu oldu. 20 Eylül tarihli gazetede yer alan Tim Arango imzalı makalede İstiklal, İstanbul'un Şanzelize'si olarak nitelendi ve "hasta kentin sembolü" olarak gösterildi.

Bir Osmanlılaşma eğilimi ve yitirilenler
Tim Arango tarafından kaleme alınan makale "İstanbul'un Şazelise'si İstiklal: Bir Şehrin Hastalığının Sembolü" başlığını taşıyor. Ak Parti iktidarı döneminde yaşanan dönüşümün, İstiklal'in turizm değeri açısından çok şeyler yitirmesine neden olduğunu vurgulayan makalede, bir zamanlar var olan tarihi sinema, kitapçı, kafe ve barlardan eser kalmadığına dikkat çekiliyor.

 

New York Times: İstiklal Caddesi çok bozuldu

 

Bir bayağılaşma öyküsü: Mağazalar ve özenti AVM'ler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte başlayan dönüşüm rüzgarının İstiklal Caddesi için hiç de olumlu bir seyir izlemediğini belirten Arango makalesinde: "İstiklal Caddesi, bu rejim döneminde bayağılaştı. Mağaza zincirleri ve Osmanlı özentisi AVM'lerle doldu..." ifadelerine yer verdi.

Hükümetin politikaları İstiklal'e yansıdı
İşletmelere alkol ruhsatı vermenin zorlaştığı ve sokaklara masa sandalye koyma geleneğinin sonlandırıldığına ve kentin tarihsel sembollerinin yok edildiğine dikkat çeken Arango makalesinde şu ifadelere yer verdi: "Turizmi sekteye uğratan felaket niteliğindeki dış politikanın etkisiyle giderek baskıcı hale gelen bir rejim artırdığı polis varlığı dikkat çekici boyutlara ulaştı..."