Ofis pazarında boşluk oranları rekor düzeye ulaştı

İstanbul ofis pazarında 2015 ve 2016 yılında arka arkaya düşüş eğilimi gösteren işlem hacmi, 2017'de bir önceki seneye kıyasla yüzde 72 oranında artış gösterdi. Bu iyileşmeye karşın A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranları son 10 yılın en yüksek düzeyine ulaştı

Ofis pazarında boşluk oranları rekor düzeye ulaştı

İstanbul ofis pazarında işlem hacmi toparlanma eğilimi gösterse de stoklardaki büyüme son 10 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Ticari koşullardaki iyileşme ile birlikte takip edilen bu olumlu gelişmeye karşın ofis stoklarındaki büyüme 2017 yılında daha da yükseldi ve son 10 yılın en yüksek düzeyine ulaştı

İşlem hacminde iyileşme var ama...

Propin Property Investment Consultancy tarafından hazırlanan "İstanbul Ofis Pazarı 4. Çeyrek Raporu"na göre işlem hacmi 2017 yılının yılında, bir önceki seneye kıyasla önemli bir artış gösterdi. 2015 yılında düşüşe geçen ve 2016 yılında da bu eğilimi süren İstanbul Ofis Pazarı'nda 2017 yılında ciddi bir işlem hacmi toparlanmasına tanıklık edildi ve bir önceki yıla kıyasla yüzde 72'lik bir iyileşme kaydedildi. Propin raporunda bu iyileşmenin "ağırlıkla iyileşen ticari koşullar"dan kaynaklandığına dikkat çekildi.

Stok artışı ve boşluk oranlarındaki büyüme

Geçen yılı önceki iki yıla kıyasla daha hareketli bir yıl olarak gösteren iyileşmeye rağmen stok oranlarındaki büyüme ise son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Raporda Merkezi İş Alanı içinde yer alan A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranları yüzde 31.4 olarak ölçüldü. Yine MİA içindeki B sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranları da yüzde 15.2 oldu. Merkezi İş Alanları dışında ve Asya'da yer alan A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranı ise yüzde 19.7 olarak belirlendi.. Bu oran MİA dışı Avrupa'da yer alan A sınıfı Ofis binalarında yüzde 21.4 seviyesine ulaştı.

Stok artış kira indirimlerini beraberinde getirdi

2017 yılında artan stok oranlarının doğal sonucu olarak mal sahiplerinin bire bir pazarlıklar sırasında kira indirimine yöneldiği görüldü. Propin Raporu'na göre bu idirimler liste rakamlarına daha belirgin bir biçimde yansırken MİA 'daki A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalamaları da  bir önceki yıla kıyasla 2.8 ABD dolar birimi oranında düşüş kaydetti. MİA Dışı Avrupa'daki A sınıfı ofis binalarındaki bu kayıp yüzde 8.3 düzeyinde gerçekleşti. Yayınlanan veriler, lansmanı yapılan kimi projelerin açılışlarını erteleme kararına karşın İstanbul Ofis Pazarı'ndaki stok oranının 5 milyon 700 bin metrekareye ulaştığını gösterdi. 

İstanbul Ofis Pazarı ve kira ortalamaları

Propin raporuna göre Merkezi İş Alanı'nda kira ortalaması 2017 yılının dördüncü çeyrek dönemi itibarıyla A sınıfı binalarda metrekare başına 24.8 ABD doları olarak ölçüldü. Bu oran yine MİA içinde ve B sınıfı ofis binalarında 13 ABD doları/metrekare/ay olarak belirlendi. İstanbul'da MİA Dışı Avrupa A sınıfı ofis binalarında kira ortalaması 15.2 dolar/metrekare düzeyine ulaşırken MİA dışı Asya'da yer alan A sınıfı ofis binalarında ise 17.5 dolar/metrekare oldu. İstanbul'da 2017 yılının dördüncü çeyrek döneminde en yüksek kiranın talep edildiği bölge ise Levent oldu. Levent'te ölçülen bu değer 44 ABD doları/metrekare/ay şeklinde belirlendi.