Osmangazi Köprüsü'nde geçişler dibe vurdu

9 günlük Bayram haftasında 950 bini aşkın aracın kullandığı Osmangazi Köprüsü'nde tarifenin işlemeye başladığı 11 Temmuz'da geçiş sayısı dibe vurdu. Bu tarihte 12.30-13.30 saatleri arasında geçiş yapan toplam araç sayısı 613'te kaldı.

Osmangazi Köprüsü'nde geçişler dibe vurdu

Bayram süresince ücretsiz biçimde hizmet veren Osmangazi Köprüsü'nden geçişler, ücretli tarifenin uygulanması ile dibe vurdu. Ücretsiz geçişin son bulduğu 11 Temmuz 2016 tarihinde 12.30-13.30 tarihleri arasında İstanbul yönüne geçen araç sayısı 316, Bursa yönüne geçen araç sayısı ise 297 adet ile sınırlı kaldı. Her iki yönde geçiş yapan toplam 613 aracın ise büyük çoğunluğunu otomobiller oluştururken kamyon ve otobüslerin oranındaki düşüklük dikkat çekti. 

Günlük geçiş garantisinin 40 bin olduğu Osmangazi Köprüsü'nde taahhüdün altında kalan her aracın ücreti devlet tarafından ödenecek. 

Osmangazi Köprüsü dibe vurdu, Feribotlar tam gaz
Osmangazi Köprüsü'nün açılışı ile birlikte rekabette zorlanacağı düşünülen Feribot seferlerinde ise hizmetler aksamadan devam ediyor. Vatandaşların köprüden en düşük geçiş ücretinin 88 TL'nin üzerinde olduğu düşünüldüğünde, feribot seferlerinin sunduğu gidiş dönüş 100 TL'lik teklif vatandaşlara oldukça cazip gözüküyor. Diğer taraftan Köprü ücretinin yüksekliğine karşı kendilerini tercih eden sürücülere açık büfe teklifinin de etkili olduğu tahmin ediliyor. 

Hat üzerinde 14 feribot, doldukça hareket etme yöntemiyle faaliyetlerini sürdürüyor. 

Ücretlerin yüksekliği mahkemelik oldu
9 günlük Ramazan Bayramı'nın bitişi ile birlikte Osmangazi Köprüsü'nde alınan ücretler, İstanbul Barosu'na Kayıtlı Müşir Deliduman ve Gazintep Barosu Avukatlarından Muharrem Ercan tarafından mahkemeye taşınmıştı. Avukatlar, diğer çift şeritli yollardan ücret alınmamasına karşın Osmangazi Köprüsü'nden alınan ücretleri eleştirmiş ve bu durumun hukuka aykırılık teşkil ettiğini vurgulamıştı.