Pana Yapı mağdurlarına iyi haber: Bakanlık devrede

Pana Yapı proje alanına kurdukları çadır kent ile tepkilerini gösteren kentsel dönüşüm mağdurlarına iyi haber geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş: "Projeyi devralacağız." dedi.

Pana Yapı mağdurlarına iyi haber: Bakanlık devrede

Fikirtepe'de Pana Yapı mağduru vatandaşların proje alanına kurdukları çadırlarda yaşamaya başlayan vatandaşlara iyi haber geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İlbank Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş, Pana Yapı'nın tamamlayamadığı projeyi Bakanlığın devralacağını söyledi. Kamu daha önce de Fikirtepe'de bitirilemeyen projelere ortak olmuştu. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş ve İller Bankası Fikirtepe'de etkin roller üstlenmiş ve iflas ettiğini duyuran 3 firmanın 5 projesini devralmıştı. 

Pana Yapı açıkladı: Biz bu işi yapamayacağız

Mücahit Demirtaş konuyla ilgili olarak önceki gün Pana Yapı'nın sahibi Raci Şaşmaz ile görüşmeler yaptıklarını ve firma yetkilileri ile yapılan görüşmeden olumsuz sonuç çıktığını belirterek: "Firma yetkilileri bu işleri yapamayacağını söylediler. Devlete bu alana bedelsiz devretmek istiyorlar." dedi. 

Vatandaş mağdur olmasın diye bakanlık devrede

Vatandaşlar mağdur olmasın diye Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sürece dahil olduğunu vurgulayan Demirtaş: "İller Bankası, Kiptaş, TOKİ ya da Emlak Konut girişimiyle bu işi tamamlayacağız. Halen sahada incelemeler yapıyoruz. Firma ile vatandaşlar arasındaki anlaşma nasıldı. Neler vaat edildi. Tüm bunlar incelenecek. Sonra yeni sözleşmeler imzalanacak. Bunu takiben de düğmeye basacağız." şeklinde konuştu. 

Proje alanı çadır kente dönmüştü

Geçtiğimiz aylarda 'nitelikli dolandırıcılık' suçlaması ile gözaltına alınan ve sorgularının ardından serbest bırakılan Pana Yapı yöneticilerinin yarattığı mağduriyet her geçen gün büyüyor. Tüm girişimlerine karşın hiç bir sonuç elde edemeyen bir hak sahibinin, Pana Yapı'nın proje alanına inşa ettiği çadırda yaşamaya başlama girişimi kısa sürede büyük destek gördü. Pana Yapı'nın proje alanı 'çadırlarda yaşamaya başlayan' çok sayıda aile ile doldu. 

Rezidanslara komşu çadır kent

Fikirtepe'de kamunun hak sahiplerini müteahhitlerle anlaşmaya zorlayan yasal düzenlemeleri sonrasında derinleşen kaos ortamı mağduriyetlerin büyümesiyle sonuçlandı. Bu süreçte kamuoyunun gündemine en çok gelen firmalardan biri olan Pana Yapı yöneticileri haklarında yapılan 'suç duyurusu' ile kısa süreli olarak gözaltına alınmış ve sorgularının ardından serbest bırakılmıştı. Yürüttükleri tüm hukuksal mücadeleye karşın bir sonuç elde edemeyen Pana Yapı mağduru bir ailenin geçen hafta proje alanında çadır kurarak yaşamaya başlaması ise sorunun yeni bir boyuta sıçramasına yol açtı. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün gündeme taşıdığı bu ilk adım, kısa sürede Pana Yapı'nın proje alanının çok sayıda ailenin 'çadırlarda' yaşama girişimi ile destek gördü. Sonuçta Fikirtepe'de lüks rezidanslara komşu, mağdurlar tarafından kurulmuş bir çadır kent meydana gelmiş oldu. 

72 yaşında vatandaş: Sorun çözülene kadar buradayız

Pana Yapı'ya tepki gösteren 72 yaşındaki Şanım Şimşek isimli vatandaş, müteahhit firmaya 3 katlı evini verdiğini ancak şimdi sokakta kaldığını belirterek: "Evimin betonunu sırtımda taşıyarak yapmıştım." dedi. Çok sayıda vatandaşın emekli maaşıyla yaşamaya çalıştığını ve kira yardımı da almadıklarından dolayı sokakta kaldıklarını vurgulayan Şimşek: "Sesimizi duyurmak için 8 gün önce tek bir çadırda yaşamaya başladık. Fikirtepe'deki diğer mağdurlardan da destek aldık. Sorunumuz çözülene kadar buradayız.' ifadelerini kullandı. 

Bakanlıktan Fikirtepe'ye acil müdahale... Ayrıntılar için tıklayın...

1.800 TL maaşım, 1.900 TL kiram var

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'e konuşan bir diğer isim olan Hamdi Bıçakçı isimli vatandaş da kentsel dönüşüm sürecinde evlerinden ve barklarından olduklarını belirterek: "1.800 TL emekli maaşım ve 1.900 TL kiram var. Geçinemiyoruz. Cumhurbaşkanı'ndan yardım istiyoruz. Hem ruh, hem beden sağlığımız bozuldu. Evini kaybettiği için intihar edenlerin olduğu haberleri geliyor." dedi. 

Bölgede 9 beton santrali kuruldu, firmalar buradan alım yapmıyor

Bıçakçı, bölgede kurulan beton santrallerinin vatandaşların sağlığını tehdit etttiğini ve solunum yolu rahatsızlıklarının önemli bir artış gösterdiğini belirterek: "2016 yılından sonra 9 beton santrali açıldı Fikirtepe'de. İnşaatları desteklemek için inşa edildiği söyleniyor. Ama bölgedeki firmalar bu santrallerden alım dahi yapmıyor. Fikirtepe dönüşüm atölyesi oldu. UMarım bu hatalar diğer ilçelerde olmaz." dedi. 

Pana Yapı yöneticileri serbest bırakıldı

Pana Yapı'nın Sahibi Raci Şaşmaz'ın "nitelikli dolandırıcılık" şüphesiyle suç duyurusunda bulunduğu Selimoğlu İnşaat'ın eski üst düzey yöneticileri sorgularının tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı. Aynı zamanda Kurtlar Vadisi ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz gibi iş yapan dizilerin yapımcısı Raci Şaşmaz, Pazartesi günü yayınladığı kamuoyu mesajında, Pana Yapı bünyesinde faaliyet gösteren ve Fikirtepe'de kentsel dönüşüm çalışmaları yürüten Selimoğlu İnşaat'ın ilgili kişileri tarafından dolandırıldığını iddia etmişti.

Kadıköy'ün değerli mahallelerinde fiyatlar düşüyor mu? Fiyat analizi için tıklayın...

Şaşmaz'ın şikayetçi olduğu kişiler serbest bırakıldı

Pana Yapı'nın sahibi Raci Şaşmaz'ın, Fikirtepe'de kentsel dönüşüm çalışmaları yürüten Selimoğlu İnşaat'ın eski yöneticileri hakkında yaptığı suç duyurusunda karar verildi. Dün akşam saatlerinde sonuçlanan ilk sorgu sürecinin ardından Selimoğlu İnşaat'ın gözaltına alınan 11 eski yöneticisinden 7'si adli kontrol şartıyla, 4'ü ise emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

Şaşmaz'ın başvurusu sonrasında gözaltına alınmışlardı

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm faaliyetleri yürüten Selimoğlu İnşaat hakkında son dönemde yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle 100'e yakın suç duyurusunda bulunulmuştu. Vatandaşların medyaya yansıyan tepkileri üzerine bir açıklama yapan Raci Şaşmaz da yürütülen mali incelemeler sonrasında Selimoğlu İnşaat'ın eski yöneticilerinin kendisini de dolandırdığının anlaşıldığını açıklamıştı. Başvuru üzerine, şirketin eski yöneticileri Çarşamba günü gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan kişilerden bazıları da daha önce Raci Şaşmaz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Vatandaşlar zor durumda

2011 yılında Selimoğlu İnşaat'ı satın alan ve bu firma aracılığıyla Fikirtepe'de kentsel dönüşüm faaliyetleri yürüten Pana Yapı son dönemde inşaat faaliyetlerinin durmasına yol açan ekonomik darboğazla gündeme gelmişti. 2016 yılında evlerini boşaltan hak sahipleri de yeni evlerini beklerken inşaat çalışmalarının durması üzerine hukuki mercilere başvurmuş ve mağdurlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne giderek dilekçe vermişlerdi. 

Firma Bilgisi: Pana Yapı