Polenezköy ‘konut parkı’ mı olacak?

Polenezköy'de yapılaşmanın önünü açan imar kararı askıya çıkarıldı. Çevrecileri ayağa kaldıran bu karara 24 Ocak’a kadar itiraz edilmezse İstanbul yeşil alanlarından birini daha kaybedecek

Polenezköy ‘konut parkı’ mı olacak?

7 Ocak 2014 / emlakwebtv
İstanbul’un gözde yeşil alanlarından biri olan Polenezköy yapılaşmaya açılıyor. Plan kapsamında Polonezköy Tabiat Parkı sınırı içinde kalan köy alanına, “seyrek yoğunluklu konut, düşük yoğunluklu konut ve turizm konaklama alanı” özellikleri getiriliyor. 

Askıya çıkan imar planına 24 Ocak’a kadar itiraz edilmezse planlama alanı kapsamında yapılaşma şartlarını aşmamak koşuluyla günübirlik turizm tesis alanları, lokanta gibi tesisler yapılabilecek. Plana çevreci kuruluşlardan büyük tepki gelirken Şehir Plancıları Odası ve Çevre Mühendisleri Odası ortak bir kararla imar planına ilişkin itirazda bulunabileceklerini açıkladı.

Polenezköy ‘konut parkı’ mı olacak?  
Planın yürürlüğe girmesi durumunda 1994’te “tabiat parkı” statüsüyle korumaya alınan Polonezköy imara açılmış olacak. Polonezköy Tabiat Parkı'nı yapılaşmaya açan planda konut için emsal 0.15, yükseklik 6.50 metre yani 2 kat olarak belirlenirken, turizm konaklama tesisi yapılması halinde emsal 0.20’ye çıkacak. Ticaret alanında AVM’ler, ofis, kafeterya, banka, finans kurumları yapılabilecek.

Proje Bilgisi: Köy