Prefabrikte teknolojiyle gelen ihracat

Karmod’un son olarak 10 bin kişinin yaşayabildiği bir Prefabrik Kent kurduğunu söyleyen Karmod CEO’su Mehmet Çankaya birçok konuda açıklamalarda bulundu

Prefabrikte teknolojiyle gelen ihracat

06 Ocak 2014 / emlakwebtv
Karmod’un son olarak 10 bin kişinin yaşayabildiği bir Prefabrik Kent kurduğunu söyleyen Karmod CEO’su Mehmet Çankaya birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Karmod markasından kısaca bahseder misiniz?
Karmod, Türkiye’deki hazır yapılar denince akla gelen öncü firmalardan biri. Bu alanda çeyrek asırlık bir tecrübe ile yolumuza devam ediyoruz. Konteyner ve prefabrik şantiye yapıları, tek ve çok katlı prefabrik konut ve villalar ağırlıklı çalışma başlıklarımız.

Teknolojiyle gelen ihracat
Karmod olarak büyümemizi ürün gamımızı genişletmemizin yanı sıra asıl dış pazarlara açılmakla sağladık. Sektörün dış pazarlara açılması 2000’li yıllara kadar çok sınırlı oldu. Farklı dillerde yayın yapan sitelerimizi varlığı Karmod’u dış pazarlara internet üzerinden hızla taşıdı.

Bugüne kadar 74 ülkede 500’den fazla proje tamamladık. Projelerimizle inşaat ve enerji ağırlıklı olmak üzere birçok sektöre önemli katma değerler ürettik.

Projelerinizden bir iki örnek verebilir misiniz?
Tabii. İlk olarak yurtdışı şantiye projelerimizden biri olan BP’ye yaptığımız doğalgaz arama şantiyesinden bahsedeyim. Bu şantiye projemiz BP-AZFEN ortaklığının üstlendiği ve Azerbaycan’dan Türkiye aracılığıyla Avrupa’ya taşınacak doğalgaz boru hattının inşası boyunca, uzun vadeli kullanılacak bir şantiye oldu.

BP’nin üstlendiği bu proje Şahdeniz -2- olarak adlandırılıyor. Şahdeniz -1- ise Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı olarak biliniyor.

‘Dünyanın en büyük prefabrik projesi’
Diğer bir projemiz ise Irak’ta kurmuş olduğumuz ‘Prefabrik Kent’. Yaklaşık 10.000 kişinin yaşam alanı olan ve 1184 konuttan ve bir çok sosyal tesisten oluşan kenti profesyonel kadrolarımızla sadece 7 ay gibi kısa bir sürede inşa ettik. Bu özelliğiyle proje ‘Dünyanın En Büyük Prefabrik Projesi’ oldu.