Projesiz köprü iddialarına yanıt

Adana'da temelleri atılan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün "projesiz" olduğu iddialarına Büyükşehir Belediyesi'nden yalanlama geldi. Fen İşleri Daire Başkanı Bekaroğlu, İMO tarafından yöneltilen soruları yanıtladı.

Projesiz köprü iddialarına yanıt

Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu, temelleri atılan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün projesi bulunmadığı iddialarını reddetti. Bekaroğlu, Köprü'nün projesinin bulunduğunu, aksi halde ilgili kurumların onayının alınmasının mümkün olmadığını hatırlatarak: "Hiçbir eksiğimiz yok." ifadelerini kullandı.

Adana Devlet Bahçeli Köprüsü'nün projesi var mı?
Köprünün avam projesinin yapıldığını, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü'nün de bu projeye onay verdiğini söyleyen Bekaroğlu, uygulama projesinin yapımının ihale ile yükleniciye devredildiğini vurguladı. Bekaroğlu:

"İhaleyi alan yüklenici bu uygulama projesini yapıp bize verecek. Biz inceleyip kontrol edeceğiz ve yaptığımız bu projeyi de DSİ’ye onaylatacağız. Hepsi kanun ve mevzuata uygundur. Kamu İhale Kurumu’na yapılan ihaleyle ilgili bir itiraz var. İlgili kurum, yapılan itirazı değerlendirip sonuca bağlayacak..." ifadelerini kullandı. 

Devlet Bahçeli Köprüsü'ne itiraz: Projesiz temel atıldı mı?

İMO itirazlarında ne denmişti?
30 Mart tarihinde temelleri atılan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün "projesiz" olduğu yönündeki iddialar ilk kez Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan tarafından dile getirilmişti. Yüreğir'in açıklamalarına destek veren İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Çağdaş Kaya da, Devlet Bahçeli Köpsünü'nün MasterPlanı'nın bulunmadığını ve meslek odalarının fikirlerinin alınmadığını söylemişti. Kaya:

"Köprünün ihalesiyle ilgili bir itiraz da henüz sonuçlanmamış görünüyor. Bu süreç nasıl sonuçlanacak, bunu göreceğiz" ifadelerini kullanmıştı.