Rant vergisi konut fiyatlarını daha da yükseltir

İmar değişikliği nedeniyle değeri yükselen arazilerden alınması düşünülen rant vergisi hakkında bir değerlendirme yapan MESA Başkanı Boysanoğlu, alınacak verginin doğrudan fiyatlara yansıyacağını söyledi

Rant vergisi konut fiyatlarını daha da yükseltir

Gayrimenkul sektörü ile siyasi iktidarı karşı karşıya getiren girişimlerden biriydi rant vergisi. Üzerindeki tartışmalar özellikle inşaat firmalarının yöneticileri tarafından farklı perspektiften değerlendirmelerle derinleşti. En dikkat çekici çıkış Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu'ndan gelmişti. Ağaoğlu:  'Kuralı koysunlar, onun üzerine konuşuruz. Bu kuralları koyarlarsa yapmıyoruz iş deriz, biter." ifadeleriyle, rant vergisine temkinli yaklaştığını belirtmişti. 

Rant vergisi adil paylaşım mı, sektöre külfet mi?
İlk olarak geçen yıl gündeme gelen "rant vergisi" düzenlemesi herhangi bir lokasyonda yer alan arsanın imar değişikliği ile değer kazanması halinde devletin bu değer üzerinde "vergi" alması ilkesine dayanıyor. Girişime yönelik itirazların odak noktasında ise "kâr odaklı" yatırım ve risk girişimlerinin getirilerinin paylaşılması bulunuyor.

Gayrimenkul sektöründen rant vergisi yorumu... Ayrıntılar için tıklayın... 

Rant vergisi düğümü
Konuyla ilgili son yorum MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu'ndan geldi. Bugün Gaziosmanpaşa'da inşa edilecek olan yeni projesi MESA KOZA-66'nın tanıtımında "rant vergisi" ile ilgili bir soruya

yanıt veren Boysanoğlu, rant vergisinde temel muhatabın arsa sahibi olduğunu vurguladı. Söz konusu girişim ile arsa sahibinden rant vergisi alınması halinde fiyatların doğrudan arsaya yansıyacağını belirten Boysanoğlu:

"Bu da konut fiyatlarının daha da artmasına neden olur. Sistem daha çok kentsel dönüşüm programında yer alan hak sahiplerinin elde ettiği artı kazançtan vergi alınarak çalışabilir. Bunun dışındaki uygulamalar konut fiyatlarının artmasına sebebiyet verir." ifadelerini kullandı.