Reha Günay, mimarlık öğrencileriyle buluşuyor

İstanbul'un Kaybolan Ahşap Konutları'nın yazarı Prof. Dr. Reha Günay, YEM tarafından düzenlenen söyleşide mimarlık öğrencileriyle buluşacak

Reha Günay, mimarlık öğrencileriyle buluşuyor

İstanbul'un Kaybolan Ahşap Konutları'nın yazarı Prof. Dr. Reha Günay, "YEM Yayın Söyleşiler Dizisi" kapsamında gerçekleştirilecek bir söyleşide mimarlık öğrencileriyle buluşacak. Söyleşiler İstanbul Kültür Üniversitesi, Ataköy Kampüsü, Mimarlık Fakültesi, Seminer Salonu II'de gerçekleşecek.

En İyi 100 kitap arasında
"İstanbul'un Kaybolan Ahşap Konutları" söyleşisinde Reha Günay, 2014 yılında Radikal Kitap'ın "yılın en iyi 100 kitabı" seçkisi arasında yer bulan "İstanbul'un Kaybolan Ahşap Konutları" kitabında ayrıntılı olarak aktardığı Türk ev geleneği, İstanbul'daki ahşap konut dokusu ve bu dokunun sosyal yaşama etkilerini dinleyicilerle paylaşacak. Günay, İstanbul'un yitirdiğimiz ahşap konut dokusunu belgelediği, 1955 yılından bu yana çektiği fotoğraflardan hazırladığı özel gösterimle söyleşi kapsamında geleceğin mimarlarıyla paylaşacak.

İstanbul'un kaybolan ahşap konutları
15. ve 16. yüzyıldan günümüze Türk evi geleneğinin en sıradışı örneklerinin vücut bulduğu İstanbul, yakın zamana kadar koruduğu ahşap konut dokusunu ve buna paralel gelişen yaşama kültürünü bugün yitirmiş görünüyor. Bu geleneğin örneklerini eşsiz fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştiren kitap, bu tipolojiyi ve ortaya çıkardığı konut dokusunu gelecek kuşaklara aktaracak önemli bir belgeleme çalışması olarak dikkat çekiyor. YEM Yayın'ın hazırladığı kitap, iki ana bölüme ayrılıyor. Birinci kısım ahşap konut yapımının tarihçesinden "Türk evi" kavramını mimari ve yapım tekniği açısından anlatıyor. Ardından da bu geleneğin günümüze kadar gelebilmiş seçkin örneklerini planlar, resimler, gravürler ve fotoğraflar eşliğinde sunuyor. İkinci kısım ise Reha Günay tarafından 1960 yılından günümüze kadar farklı tarihlerde çekilmiş 4.000'e yakın fotoğraf arasından seçilen 200'ü aşkın siyah-beyaz fotoğrafla İstanbul konut dokusunun izini semt semt sürmeye çalışıyor.