Renovasyon ne demek?

Son zamanlarda popüler hale gelen ve adını sık sık duyduğumuz renovasyon ne demek? İşte yanıtı...

Renovasyon ne demek?

Renovasyon, restore anlamına glelmektedir. Yapıların yenilenmesine verilen mimari isimdir. Renovasyon bir kentin bir bölümü, bir yapının ya da yapının bir bölümünün koruma amacı ile yenilenmesi anlamına geliyor. Hep var olan ancak son zamanlarda daha sık duymaya başladığımız renovasyon ne demek? sizler için araştırdık... 

Renovasyon ne demek? 

Birçok tarihi yapının yenilenmeye başlaması ile birlikte ismini daha sık duyduğumuz renovasyon, bir tarihi yapının ilk yapılır amacından farklı amaçlara hizmet vermek için uyarlanmaktadır. Renovasyon yapılacak olan projelerin incelemesini genellikle mimarlar yapıyor.  Renovasyon eski binaların yıkılmaktan kurtarılması için bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Renovasyon ile yeniden onarılması mümkün olmayan yapılar ise müze olarak karşımıza çıkıyor. 

Daha geniş alanlarında renovasyon ise arazide yapılacak koruma çalışmalarıdır. Arazi sahibinin onay vermesinden sonra proje çizilir ve düzenleme yapılacak alan tespit edilerek çalışmalara başlanır. Burada yapılan çalışma sadece düzenleme çalışmasıdır. Bir yıkım ya da yeni bir yapı yapımı söz konusu değildir. 

Renovasyonda daha çok tarihi yapılar ele alınır ve bu yapılar aslına uygun olarak koruma amaçlı olarak düzeltilir. Renovasyon aslında bir revize, restore çalışmasıdır. 

Çevresel özellikleri nedeniyle korunması istenen tarihi yapıların yeniden kullanımlarında, yeni işlevin dış görünümünü bozmadan gerçekleştirilmesi istenir. Bu binaların kurtarılması için tek ekonomik yol olan yeniden kullanım sırasında, iç düzenlemede daha esnek uygulamalara gidilmesi söz konusudur.