Riskli alan, risksiz alana karıştı

Bakanlar Kurulu, Malatya'nın Darende ilçesindeki bir mahallede bir süre önce afetzedelerin yerleştirildiği alanı "riskli alan" ilan etti. Ancak riskli alan ilan edilen bölgenin 10 metre uzağındaki okul ve 20 metre uzağındaki hastane, bu karardan etkilenmedi

Riskli alan, risksiz alana karıştı

Malatya'nın Darende ilçesinde yer alan bir mahallede, bir süre önce afetzedelerin yerleştirildiği konutların bulunduğu bölge "riskli alan" ilan edildi. İlgi çekici olan ise, Bakanlar Kurulu'nun yalnızca bu kesimi "riskli alan" ilan etmesi oldu. Afetzede konutlarının 10 metre ilerisindeki okul ve 20 metre ilerisindeki Hastane ile 100 metre uzaklıkta yer alan toplu konut alanları, "risksiz" alan statüsünü korumayı sürdürdü.

Bağcılar riskli alan kararında yürütmeyi durdurma... Ayrıntılar için tıklayın...

Bir garip "riskli alan" kararı ve rant kuşkusu
Hurriyet.com'da yayınlanan Dinçer Gökçe imzalı habere göre, karmaşa Bakanlar Kurulu'nun Darende ilçesi Zaviye Mahallesi'ndeki depremzede konutlarının riskli alan ilan edilmesiyle başladı. Kaledibi mevkii olarak da bilinen kentin bu kesiminde yer alan 20 hektarlık alandaki 100 kadar ev bulunuyordu. Bu alan İl Çevre ŞehircilikMüdürlüğü tarafından yürütülen bir çalışma ile Bakanlar Kurulu'nun merceğine girdi.  5 Kasım 2015'te yayınlanan Resmi Gazete'de ise söz konusu alanın riskli alan ilan edildiği anlaşıldı.

Bölgede yaşayan aileler ise bu kararı yargıya taşımaya hazırlanıyor. Zira uzmanlardan alınan bilgiye göre riskli alan kararının bilimsel bir dayanağı bulunmuyor. Riskli alan kararını yönlendirecek bilimsel bir çalışmanın yapılmadığını vurgulayan uzmanlar, kararda rant olasılığına dikkat çekiyor. Aileler tarafından TBMM'ye sunulan raporda ev ve arazilerin cebirle ele geçirilmek istendiğine ve kentsel dönüşüm altında peşkeş çekilmeye çalışıldığına vurgu yapılıyor.

Bir turizm yatırımı mı gündemde?
Konuyla ilgili olarak yapılan yorumlarda ayrıca, bölgede dini değeri bulunan Somuncu Baba Türbesi'ne yönelik spekülasyonlar da dile getirilirken, bölgeye ilişkin çalışmaların ilçede varlığını sürdüren bir vakıf tarafından takip edildiği belirtiliyor.