Riskli binalarda oturan kişi sayısı 1.5 milyon

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, tüm ülke çapında riskli binalarda oturan kişi sayısının 1 milyon 500 bini bulduğunu söyledi.

Riskli binalarda oturan kişi sayısı 1.5 milyon

1-7 Mart Deprem Haftası vesilesiyle bir açıklama yapan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu tüm ülke çapında riskli binalarda yaşamaya devam eden kişi sayısının 1 milyon 500 bin kişiyi bulduğunu söyledi. Tavukçuoğlu, İstanbulda riskli olduğu tespit edilen binaların yıkımında yüzde 10'lar düzeyine dahi ulaşılamadığını vurgulayarak: "Kentsel dönüşümün acil biçimde hız kazanması gerekiyor..." dedi. 

Riskli binalarda oturan kişi sayısı 1.5 milyon

İstanbul'un yüzde 90'ı riskli binalarda oturuyor
Yaptığı açıklamada İstanbul'da yaşayan vatandaşların yüzde 90'ının riskli binalarda oturmayı sürdürdüğünü, buna karşın kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında yıkımı gerçekleştirilen bina sayısının çok düşük düzeyde kaldığını söyleyen Tavukçuoğlu: "2014 yılında yaklaşık 120 bin yeni riskli birim sayısı tespit edilmiş olup toplam riskli birim sayısı 566.629’a yükselmiştir. Bu binaların sadece 12.500 adedi yıkılmıştır." ifadelerini kullandı. 

Kentsel dönüşüm 20 yıl daha sürer
AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu ayrıca Kentsel dönüşüm sürecinin inşaat sektörüne maliyetinin 900 milyar TL olduğunu ve tahminen 20 yıl daha devam edeceğini belirtti. Bu süre içerisinde 7 milyon binanın kentsel dönüşüm ile birlikte yenileneceğini ve 2014 yılı sonunda riskli ilan edilen alan sayısının 152 adedi bulduğunu da hatırlatan Tavukçuoğlu:

"Bu alanlardaki toplam bağımsız birim sayısı 392 bin ve bu alanların dışındaki bağımsız riskli birim sayısı 174.629 olmuştur. Bu birimleri ilgilendiren nüfus sayısı şu an için 1 milyon 500 bin kişidir. Kısacası 1 milyon 500 bin kişi, deprem riski taşıyan binalarda oturuyor" dedi. 

Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nden notlar için tıklayın...

Kadıköy'ün yüzde 90'ı çürük 
Açıklamasında kentsel dönüşümün en kapsamlı olarak yürütüldüğü lokasyon olan Kadıköy'deki binalara da değinen Tavukçuoğlu, bu ilçede bulunan 30 bin 600 binanın yalnızca yüzde 10'unun deprem yönetmeliğine uygun olduğuna dakkit çekerek, yüzde 90'lık kısımda yenileme çalışmalarının yürütülmesi gerektiğini belirtti.