Ruslara konut satışında son 5 ayın zirvesi

Uçak krizi ile birlikte konut alımlarında belirgin bir düşüş kaydedilen Ruslar, Mayıs 2016'da son 5 ayın en yüksek alımını gerçekleştirdi. Bu dönemde Ruslar 121 adet konut satın aldı.

Ruslara konut satışında son 5 ayın zirvesi

Türkiye İstatistik Kurum Mayıs 2016 dönemine ilişkin konut satış verilerini kamuoyu ile paylaştı. Bu dönemde yapılan konut satış verilerinin konut sektörü açısından en önemli yönü, uçak krizi ile birlikte geri çekildiği izlenimi gözüken Rusların alımlarında uzun bir aradan sonra yükselme eğiliminin gözlenmesi oldu. Rusların alımları son 5 ayın en yüksek düzeyine ulaştı. 

Ruslar konut yatırımını sürdürüyor
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol,  Rusya ile yaşanan sorunlara rağmen bu ülke vatandaşlarının Türkiye konut sektörüne ilgisinin sürdüğünü açıkladı. Mayıs ayında yabancılara yapılan toplam 1.612 adetlik konut satışında Rusya'nın payının yüzde 7 düzeyinde olduğu bilgisini veren Erol: 

"Turizm sektörünün yaşadığı problemlere rağmen yabancılar ülkemize yatırım yapmaya devam ediyor. Özellikle Antalya’ya ilgi oldukça yüksek... Yabancılara toplam satışın %25’inin gerçekleştiği Antalya’da konut satışlarında geçtiğimiz aya göre yüzde 13 oranında artış yaşandı. Artan talep Antalya’da fiyatların artmasına sebep oldu. Son bir senede Antalya’da ortalama satış fiyatlarında yüzde 25 oranında artış yaşandı.“ dedi. 

Ruslara konut satışında son 5 ayın zirvesi

Ruslara konut satışlarının aylara dağılımı için TIKLAYIN

Konut satışları geçen sene ile aynı
Erol, 2016 yılı Ocak-Mayıs dönemine ilişkin analizde konut satış oranlarının geçen yılın aynı dönemi ile aynı düzeyde kaldığını, bu sabitliğin ise ikinci el satışlarda yaşanan yüzde 4'lük düşüşün, ilk el satışlardaki yüzde 5'lik artışla dengelenmesi olduğunu da sözlerine ekledi.