Rusya 2018'in dev potansiyeli krizin altında kalır mı?

Uçak krizi ve sonrasında yapılan açıklamalarla Rusya'daki faaliyet alanları giderek daralan Türk Müteahhitleri, iki ülke arasındaki ilişkilerin 2018 Dünya Kupası'na kadar iyileşmesini ümit ediyor.

Rusya 2018'in dev potansiyeli krizin altında kalır mı?

2 Aralık 2010 yılında yapılan oylama ile 2018 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olan Rusya'da iş yapan müteahhitleri, bu dev organizasyona dek iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi yolunda somut adımlar bekliyor. Zira Rusya'nın Türkiye'ye yönelik ambargo kararlarında olası bir yumuşama olmaz ve şirket ve işçilerin sınır dışı edilmesine yönelik geri adım atılmazsa, yeni yapılmakta olan ya da onarımı gerçekleştirilen stadyumlar başta olmak üzere doğacak dev iş potansiyelinden, Türk müteahhitler yeterince pay alamayacak. 

 

Rusya 2018'in dev potansiyeli krizin altında kalır mı?

 

Mithat Yenigün'den Rusya 2018 uyarısı
Türkiye-Rusya arasında yaşanan krizin yarattığı hasar ve çözüm aciliyetine dikkat çeken isimlerin başında ise Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün geliyor. Yenigün, Türk müteahhitlerin Rusya'da, konuttan yola, AVM'den diğer alanlara dek çok sayıda projeyi hayata geçirdiğini belirterek, 2018 Dünya Kupası'na kadar iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesini umduğunu söyledi. Rusya krizinin eninde sonunda aşılacağını belirten Yenigün. Soçi'de olduğu gibi Dünya Kupası hazırlıklarının Türk müteahhitlerine kalabilme ihtimaline vurgu yaptı.

Putin'in, Akkuyu ve Türk Akımı projeleri hakkındaki açıklamalarını okumak için tıklayınız...

"2015 yılında Türk müteahhitlerin iş kaybı yüzde 35 düzeyinde... Rusya ile anlaşmazlıkların giderilmesi zaman alabilir. Ancak bu ülke ile stratejik ortaklığımız var. Siyasilerin bir yol bulacağına eminim. " ifadelerini kullandı.

Rusya 2018 hangi şehirlerde yapılacak?

Rusya 2018'in dev potansiyeli krizin altında kalır mı?

 

2 Aralık 2010 tarihinde yapılan oylama ile 2018 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapması kararlaştırılan Rusya'nın 11 şehrinde müsabakalar gerçekleştirilecek. Bu şehirler arasında Moskova, Kazan, Rostov, Novgorod, Kaliningrad, Peterspurg, Sanara, Soçi, Volgograd ve Yekaterinburg da bulunuyor. FIFA tarafından belirlenen 12 stadyuma ek olarak 9 adet stadyumun da Aralık 2017'ye dek inşa edilmesi hedefleniyor.