Rus Üniversitesi nükleer eğitim programını bitirdi

Rusya, uçak krizi sonrasında hızla attığı ekonomik ve siyasal ambargo adımlarına zamanla yenilerini eklemeyi sürdürüyor. Rusya Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi, bugün yaptığı bir açıklama ile Türkiye'den üniversitelerle yürüttüğü eğitimde işbirliği anlaşmasını iptal ettiğini duyurdu.

Rus Üniversitesi nükleer eğitim programını bitirdi

Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla Rus hava kuvvetlerine yönelik saldırısının ardından büyük bir hızla diplomatik ve ekonomik ambargo kararlarını hayata geçiren Rusya yeni kararlar almayı sürdürüyor. Bu kararlar dizisinin son adımı bugün, Rusya Ulusal araştırma Nükleer Üniversitesi tarafından atıldı. Üniversite tarafından yapılan açıklamada, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ile yürütülmekte olan eğitimde işbirliği anlaşmalarının iptal edildiği duyuruldu.

Tüm bilinmeyenleri ile Akkuyu'da son durum... Ayrıntıları öğrenmek için tıklayın...

Ruslar nükleer eğitim programını iptal etti
Tüm bu üniversiteler içerisinde özellikle Ankara Üniversitesi ile yapılan anlaşma büyükbir değer taşıyordu. Zira, Mersin'in Akkuyu ilçesine yapılması planlanan nükleer santralde çalışacak yetişmiş personel bu anlaşma kapsamında yetiştirilecekti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr: Erkan İbiş, kararın üzüntü verici olduğunu söyledi.

Siyasi kararlar eğitim hayatını nasıl etkiledi
İbiş tarafından yapılan yazılıaçıklamada kararı şaşkınlıkla karşıladıklarının altı çizilerek, Ankara Üniversitesi'nin Rusya'da bulunan 8 üniversite arasında bulunan MEPHl'in anlaşmanın iptali kararına varmalarının üzüntü verici olduğuna dikkat çekildi. İbiş, ülkeler arasında zaman zaman yaşanabilecek siyasi anlaşmazlıkların bilimve eğitim alanlarını etkilemesini de eleştirerek:

"Gelecekteki ilişkilerin inşasında temel alanların başında bilim ve eğitimin geldiği unutulmamalıdır..." dedi. 

MEPHl-Rusya Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi ile eğitim anlaşması iptal edilen Hacettepe ve İstanbul Teknik Üniversitesi  arasındaki kapsamise, bilim, eğitim ve sosyal alanları kapsıyordu.