Rusya'dan inşaat şirketlerine: Kısıtlamalar kalkabilir

Rusya ile Türkiye ilişkilerindeki yumuşama adımları inşaat şirketlerinin yatırım stratejilerini yeniden yönlendirmeye başladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Kozak, inşaat firmalarına uygulanan kısıtlamaların kaldırılabileceğini açıkladı

Rusya'dan inşaat şirketlerine: Kısıtlamalar kalkabilir

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesi yolunda atılan adımlar, inşaat şirketlerinin yatırım ve iş stratejilerinde bu ülkenin yeniden belirleyici bir rol oynamaya başlamasına neden oldu. İnşaat firmalarını umutlandıran bir diğer gelişme de Rusya Başbakan Yardımcı Kozak'ın yaptığı, kısıtlamaların kaldırılabileceği yönündeki açıklama oldu.

Rusya'dan açıklama: Kısıtlamalar kalkabilir
Türkiye'den Rusya'ya giden ve yaşanan uçak krizi sonrasındaki ilişkilerin yumuşaması yolunda ilk adım olarak kabul edilen "özür" mektubunun, inşaat sektöründe yarattığı memnuniyet, Rusya'dan gelen bir açıklama ile daha da arttı. Rusya Başbakan Yardımcısı Dmtriy Kozak, Türkiye ile ilişkilerdeki iyileşmenin ardından tur satışlarının yeniden başlayabileceğini belirterek: "İnşaat şirketlerine yönelik kısıtlamalar da kalkabilir..." ifadelerini kullandı.

Neler olmuştu?
Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla Rus jetini düşürmesinin ardından kopma noktasına gelen ikili ilişkilerde Rusya, hiç zaman kaybetmeden Türkiye'ye yönelik ekonomik ve siyasi ambargo hamlelerini ağırlaştırmıştı. İlk etapta Rusya'da faaliyetlerini sürdüren Türk inşaat şirketlerine yönelik kısıtlamayı düzenleyen bir dizi yasa hazırlayan Rusya, 2016'dan itibaren Türk şirketlerinin faaliyetlerine aşamalı olarak son verileceğini açıklamıştı. 

Rusya İnşaat Bakanı Mihail Men'in açıklamaları için tıklayın...

İlerleyen süreçte de Rusya, Türk işçilerin Rusya içindeki faaliyetlerine kısıtlama getirme kararı almış ve Aralık ayında yayınladığı bir liste ile de, hangi şirketlerin Türk işçi çalıştırabileceğini belirlemişti. 

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik hamleleri turizm ve inşaat gibi ilk etapta etkisi en çok hissedilen alanlara ek olarak, Akkuyu ve Doğal Gaz Geçiş projesi gibi mega projelerin de askıya alınması gibi geniş bir yelpazede büyüdü. Diğer taraftan Doğalgaz açısından Rusya'ya bağımlı vaziyette bulunan Türkiye bu firmanın doğal gaz satışındaki indirimi sona erdirme girişimiyle de zor anlar yaşamıştı.