Sabancı net satışı 44.2 milyar oldu

2014 yılı mali rakamlarını açıklayan Sabancı Holding'in kombine net satışları yüzde 23 artışla 44.2 milyar TL oldu

Sabancı net satışı 44.2 milyar oldu

Sabancı Holding'in 2014 yılı sonuçlarını açıkladığı ve 2015 yılı hedeflerini paylaştığı Yıllık Paylaşım Toplantısı, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul'un katılımıyla Sabancı Center'da gerçekleştirildi.

2015: Seçimsiz döneme geçiş yılı
Toplantı vesilesiyle yaptığı konuşmada, dünya ekonomilerinde yaşanan değişimlerin Türkiye için iyi haber inteliği taşıdığını belirten Güler Sabancı,  2015 yılının daha sonraki 'seçimsiz dönem' için bir geçiş yılı niteliği taşıdığını söyledi. Haziran seçimlerinin ardından ülkeyi, dört yıllık seçimsiz bir dönemin beklediğini vurgulayan Sabancı, bu dönemde ekonomiye odaklanmanın ve yapısal reformları hayata geçirmenin taşıdığı öneme dikkat çekti. 

2015 büyümesi daha güçlü olacak
Güler, Türkiye ekonomisinin 2014'e kıyasla çok daha güçlü bir büyüme göstereceğini de belirterek: 'İç talebin ılımlı şekilde toparlanmasını, dış talebin zayıf seyrini korumasını bekliyoruz. 2014'de gerileyen tarımsal üretimin de iklim koşullarının uygunluğuna bağlı olarak büyümeye pozitif katkı sağlayacağı görünüyor. Bu yıl bütün bunlardan dolayı özellikle yılın ikinci yarısında bir fırsat penceresi olabilir. Orta vadeli programın, uzun vadeli bakış açısını olumlu buluyor; açıklanan reformların önceliklendirilmiş bir plan içerisinde "en geç " seçim sonrası uygulanmasını bekliyoruz. Ancak bu şekilde daha yüksek bir büyüme ve kişi başına düşen gelirde 10.000 dolardaki duraklamadan sıçramayı sağlayabiliriz.' dedi. 

Sabancı Holding 2014 mali sonuçları

- 2014 yılı kombine net satışları 44.2 milyar TL

- 2014 yılı konsolide net karı yüzde y20 artışla 2 milyar 79 milyon TL

- 2015 yatırım hedefi: 3.5 milyar TL